Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Prawo ochrony środowiska - prestiżowe studia podyplomowe Uczelnia Łazarskiego
EKO Pożyczka „Nasza Woda” na zapobieganie i niwelowanie skutków suszy BOŚ Bank S.A.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą wspólnie realizować ideę Smart City

a+a-    Powrót       08 marca 2019       Zrównoważony rozwój   

Wymiana pomysłów i wsparcie we wprowadzaniu idei Smart Cities – takie będą cele konsultacji między państwami Grupy Wyszehradzkiej. Podpisanie wspólnego porozumienia było oficjalnym rozpoczęciem współpracy w tym zakresie.

- Polska jest w trakcie realizacji projektów pilotażowych, (...) mamy nadzieję, że pozwolą one stworzyć zestawienie dobrych praktyk, pomocnych w osiągnięciu celów, dzięki którym nasze miasta będą rozwijać się coraz lepiej - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak 5 marca 2019 roku podczas obrad ministrów w Bratysławie.

Podczas obrad przedstawiciele Czech, Słowacji, Węgier i Polski podzielili się dotychczasowymi doświadczeniami, m.in. w tworzeniu zespołów ekspertów, i pomysłami na przyszłe działania. Podsumowaniem spotkania było podpisanie oświadczenia, w którym sygnatariusze zobowiązali się do regularnej współpracy w zakresie Smart Cities. Ma powstać międzynarodowy zespół, który będzie wymieniać się spostrzeżeniami i praktycznymi rozwiązaniami, które przynoszą efekty.

Smart Cities to szerokie pojęcie z zakresu polityki miejskiej, obejmujące wiele obszarów. To zarówno wprowadzanie nowych technologii w przestrzeni publicznej czy transporcie miejskim, jak i rozwiązań usprawniających zarządzanie miastem i udział mieszkańców w jego rozwoju, czego przykładem jest budżet obywatelski.

Smart City w Polsce

W Polsce działania wpisujące się w ideę Smart Cities są sukcesywnie wprowadzane. Warszawa i Wrocław już znajdują się na liście 100 najbardziej inteligentnych miast świata ujętej w raporcie IESE Cities in Motion Index 2017. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przeprowadziło konkurs „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”, którego laureaci, 25 miast, otrzymają dofinansowanie na wprowadzenie inteligentnych projektów. Istnieją takie dokumenty, jak Krajowa Polityka Miejska 2023, z której dorobku korzysta Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wskazano w niej takie działania, jak realizacja strategii niskoemisyjnej, poprawy ładu przestrzennego czy przeciwdziałanie niekontrolowanej suburbanizacji. Ponadto funkcjonuje Partnerska Inicjatywa Miast, czyli współpraca kadr zarządzających obszarami miejskimi, której zadaniem jest wypracowanie najlepszych rozwiązań rozwojowych.

Źródło: MIiR

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W perspektywie dekady miks energetyczny będzie znacznie bardziej zróżnicowany (18 września 2020)Bytom chce inwestować w nowoczesne technologie energetyczne (27 sierpnia 2020)Weź udział w konsultacjach publicznych w sprawie pakietu dot. regulacji usług cyfrowych (20 sierpnia 2020)POLECO z rozbudowaną ofertą OZE (17 lipca 2020)Czy samorządowcy są za pan brat z ideą Smart City? (18 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony