Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Sortowacz Eneris Surowce S.A.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Odpady pod okiem straży pożarnej

a+a-    Powrót       27 listopada 2019       Odpady   

W tym roku skontrolowaliśmy niemal 2,7 tys. obiektów magazynowania odpadów, stwierdziliśmy około 1,8 tys. nieprawidłowości - poinformował PAP komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski. Kontrole zostały zintensyfikowane po pożarach z 2018 r.

Większa liczba kontroli to pokłosie kilkudziesięciu dużych pożarów miejsc gromadzenia odpadów, do których doszło w 2018 roku w różnych miejscach w Polsce. Zdaniem służb, wiele wskazywało na to, że w niektórych przypadkach chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów.

Z danych przekazanych przez Komendę Główną PSP wynika, że w 2018 roku strażacy w całej Polsce wyjeżdżali 270 razy do pożarów różnych miejsc gromadzenia odpadów; w tym roku takich zdarzeń - do października włącznie - było ponad 150. - Są to z reguły akcje długotrwałe, gdzie gaszenie trwa nawet kilka tygodni. Takie działania wymagają zgromadzenia dużej ilości sił i środków. Przy większych zdarzeniach uczestniczy w nich nawet 150 strażaków, a koszty działania są bardzo wysokie - powiedział PAP komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

Dlatego PSP po pożarach z 2018 roku zwiększyła liczbę kontroli. W tym roku (do 30 września 2019 r.) strażacy skontrolowali niemal 2,7 tys. obiektów i stwierdzili około 1,8 tys. nieprawidłowości. Dla porównania: w latach 2014-2018 skontrolowano 3190 takich miejsc i stwierdzono ponad 7 tys. nieprawidłowości. - To bardzo dużo, dlatego zostały zmienione przepisy dotyczące gospodarowania odpadami również w obszarze ochrony przeciwpożarowej. Od momentu wejścia w życie tych przepisów komendy powiatowe i miejskie wydały ogółem 5909 postanowień w przedmiocie uzgadniania warunków ochrony przeciwpożarowej zawieranych w operatach przeciwpożarowych - zaznaczył komendant główny PSP. (PAP)

Więcej o operatach przeciwpożarowych w branży odpadowej pisaliśmy tutaj.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Debata po exposé premiera. Co posłowie mówią o środowisku? (26 listopada 2019)GZM sprawdzi przydatność dronów w monitorowaniu obszarów składowania odpadów (12 listopada 2019)Kolejne pożary odpadów, tym razem w Koniecpolu i Wojcieszycach (10 lipca 2019)Dura lex, sed lex, czyli rozporządzenie ppoż dla składowisk odpadów (18 czerwca 2019)Raport NIK: hałdy pogórniczych odpadów nadal nierozwiązanym problemem (30 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony