Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Synoptyk meteorolog Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Papież: Szczyt klimatyczny w Katowicach może być kamieniem milowym

a+a-    Powrót       06 lipca 2018       Zrównoważony rozwój   

Papież Franciszek powiedział w piątek, że konferencja klimatyczna COP24 w Katowicach w grudniu może być wielkim krokiem na drodze wyznaczonej przez porozumienie zawarte w Paryżu. Zaapelował do rządów o uszanowanie wziętych na siebie zobowiązań.

Franciszek wygłosił przemówienie do uczestników zorganizowanej w Watykanie konferencji pod hasłem "Uratować nasz wspólny dom i przyszłość życia na Ziemi" z okazji trzeciej rocznicy publikacji jego ekologicznej encykliki "Laudato si". Na obrady przybyli m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i wiceminister środowiska, prezydent COP24 Michał Kurtyka.

Zaangażowanie wszystkich krajów świata

Odnosząc się do wcześniejszych apeli papieża o realizację porozumienia paryskiego i jego zaniepokojenia tym, że emisja C02 i koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze są cały czas bardzo wysokie, Michał Kurtyka stwierdził, że wysiłek, o jaki prosi Franciszek, "ma sens, kiedy będzie podejmowany przez wszystkie kraje świata i wszystkie rządy".

- Samo porozumienie paryskie - dodał - wyraża pewnego ducha i plany oraz jest koncepcją. Natomiast my w Katowicach pod prezydencją polską będziemy określać, co to w praktyce oznacza i w jaki sposób państwa zobowiążą się do działań na rzecz planety i jaki będzie ich wkład – zaznaczył.

Podkreślił, że konferencja katowicka będzie miała nie tylko "charakter techniczny", dotyczący realizacji ustaleń porozumienia paryskiego, ale także "wydźwięk o charakterze moralnym, pokazujący, w jaki sposób powinniśmy zadbać o naszą planetę".

- Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach w Polsce w grudniu może być kamieniem milowym na drodze wyznaczonej przez porozumienie paryskie z 2015 roku – oświadczył papież Franciszek zwracając się do uczestników obrad. - Wszyscy wiemy, że dużo trzeba zrobić, by zrealizować zobowiązania przyjęte w Paryżu, aby uniknąć najgorszych konsekwencji kryzysu klimatycznego - dodał.

Ważna rola Banku Światowego

Jak wskazał, nie tylko państwa, ale też władze lokalne, stowarzyszenia społeczne, instytucje finansowe i religijne mogą sprzyjać "kulturze i praktyce integralnej ekologii". Wskazał, że ważną rolę do odegrania mają instytucje finansowe. Wśród nich wymienił Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.

- Dzisiaj wspólny dom, jakim jest nasza planeta, pilnie potrzebuje naprawy i zapewnienia zrównoważonej przyszłości. Istnieje realne zagrożenie, że przyszłym pokoleniom pozostawi się ruiny, pustynie i brud - oznajmił. - Pragnę, aby to zaniepokojenie o stan naszego wspólnego domu przełożyło się na harmonijne oraz wspólne działania w ramach integralnej ekologii – oznajmił. Wyraził ponadto przekonanie, że ludzkość ma wiedzę i środki do współpracy na rzecz realizacji tego celu oraz "eksploatowania i chronienia" Ziemi w odpowiedzialny sposób. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

"Jeśli COP24 upadnie, będzie to wina całej Polski" (12 grudnia 2018)Cañete: Unia Europejska ma najbardziej ambitną politykę klimatyczną (11 grudnia 2018)COP24: Musimy działać lepiej, szybciej, razem (11 grudnia 2018)Powstał manifest „Zielona przyszłość Śląska” (11 grudnia 2018)Przemysł modowy podejmie działania na rzecz klimatu (10 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
20 przykładów dobrych praktyk polskich gmin - pobierz Przewodnik ECO-MIASTO