Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kompleksowe usługi rozpoznania stopnia zanieczyszczenia terenu dla starostów, właścicieli i nabywców nieruchomości firmy Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
Badania geologiczne i badania środowiska gruntowo-wodnego firmy Menard

PE wykonał kolejny krok w kierunku ograniczenia metali ciężkich w nawozach

a+a-    Powrót       14 lipca 2017       Ryzyko   

W czwartek opinię w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dot. ograniczenia metali ciężkich w nawozach, szczególnie kadmu, przyjęła komisja środowiska Parlamentu Europejskiego. Polscy europosłowie obawiają się, że drastyczne restrykcje mogą oznaczać upadek przemysłu nawozów fosforowych w naszym kraju.

Do tej pory warunki dostępu do rynku produktów nawozowych były tylko częściowo zharmonizowane na poziomie UE. Komisja postanowiła uporządkować przepisy i złożyła propozycję tzw. regulacji nawozowej. Komisja chce przede wszystkim wprowadzenia surowych limitów na szkodliwy dla zdrowia kadm. Dotychczas obowiązujące rozporządzenie nawozowe nie ustanawiało wartości granicznych dla tego pierwiastka. Teraz nawozy fosforowe mogłyby zawierać najwyżej 60 mg kadmu na kilogram. Po trzech latach norma ma zostać obniżona do 40 mg, a po 12 latach do 20 mg. I właśnie te restrykcje wzbudzają największe obawy przemysłu nawozowego w Polsce i kilku krajach członkowskich, w tym Hiszpanii, Portugalii, Rumunii czy Irlandii.

Kolejny etap to głosowanie Parlamentu Europejskiego

Europosłowie komisji środowiska nie zmieniali limitów dotyczących kadmu (wcześniej porozumienie w tej sprawie wypracowali europosłowie z komisji zdrowia i bezpieczeństwa żywności oraz właśnie komisji środowiska). Opinia ta otwiera natomiast drogę do głosowania całego Parlamentu Europejskiego w tej sprawie, które ma się odbyć w październiku. Decyzja europarlamentu umożliwi rozpoczęcie rozmów nad regulacjami z państwami członkowskimi.

- Propozycja KE narzuca tak drastyczne ograniczenia, jeśli chodzi o zawartość kadmu w nawozach fosforowych, że ich wprowadzenie oznaczałoby de facto upadek przemysłu nawozów fosforowych w Polsce. Polska Grupa Azoty? Nie ma jej. To jest więc kwestia być albo nie być. Metale ciężkie w nawozach trzeba ograniczać, ale należy to robić stopniowo. Propozycja KE nie bierze pod uwagę kosztów związanych z upadkiem całej branży, po drugie oparta na bardzo wątpliwych podstawach naukowych – mówił jeszcze w marcu PAP europoseł PO Dariusz Rosati.

Postawienie na nawozy organiczne

Celem nowego prawa ma być ułatwienie dostępu do rynku nawozów produkowanych z materiałów organicznych lub z recyklingu. Obecne unijne przepisy UE obejmują głównie nawozy konwencjonalne, zazwyczaj wydobywane z kopalń lub produkowane chemicznie (co powoduje wysokie zużycie energii i emisji CO2).

Regulacja nawozowa jest elementem tzw. circular economy package, czyli programu KE przekształcenia gospodarki unijnej w gospodarkę o obiegu zamkniętym tj. nakierowaną na recycling i ponowne wykorzystywanie materiałów, a także odzyskiwanie substancji zawartych w odpadach.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wykorzystanie ziemi z okazyjnego zakupu może być nielegalne (14 lutego 2019)Czeski dziennik o przywozie niebezpiecznych odpadów z Polski (14 lutego 2019)Konfiskata 700 tysięcy opakowań kleju z rakotwórczą substancją (13 lutego 2019)Nowe życie terenów pogórniczych (31 stycznia 2019)Geochemiczna mapa Polski dostępna dla wszystkich (30 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony