Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Program Płatnych Praktyk Letnich SUEZ Polska Sp. z o.o.
System M - kompaktowe pompy ciepła nowej generacji firmy Glen Dimplex Polska

PE za 32 proc. udziałem OZE

a+a-    Powrót       14 listopada 2018       Energia   

Do 2030 r. efektywność energetyczna w UE musi poprawić się o 32,5 proc., a udział energii ze źródeł odnawialnych powinien wynosić co najmniej 32 proc. końcowego zużycia energii brutto w UE – przegłosowano w Parlamencie Europejskim.

Po raz pierwszy państwa członkowskie będą zobowiązane do ustanowienia specjalnych środków w zakresie efektywności energetycznej na rzecz osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Mowa również o tym, że będą musiały zapewnić obywatelom możliwość samodzielnego wytwarzania energii odnawialnej na własne potrzeby oraz magazynowania i sprzedaży nadwyżki produkcji.

Paliwa ze źródeł odnawialnych

Do 2030 roku co najmniej 14 proc. paliw wykorzystywanych w transporcie będzie musiało pochodzić ze źródeł odnawialnych. Biopaliwa pierwszej generacji od 2030 roku nie będą już wliczane do celów UE w zakresie energii odnawialnej.

Po formalnym przyjęciu porozumienia przez kraje członkowskie w ramach Rady UE nowe zasady zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później.

KE: Jesteśmy na dobrej drodze

Wyniki głosowania w PE Komisja Europejska uznała za ważny krok w kierunku umożliwienia UE i jej państwom członkowskim przejścia na transformację czystej energii.

- Cztery z ośmiu wniosków pakietu "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków" zostały już w pełni uzgodnione, co oznacza, że ​​jesteśmy na dobrej drodze do spełnienia ambitnych zobowiązań zawartych w Porozumieniu Paryskim. Apeluję do państw członkowskich, aby wykazały podobne ambicje w swoich krajowych projektach energetyczno-klimatycznych – skonkludował komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu i energii Miguel Arias Cañete.

KE stwierdza, że nowe ramy prawne, w szczególności poprzez wprowadzenie pierwszych krajowych planów energetycznych i klimatycznych, zapewnią pewność regulacyjną i umożliwią niezbędne warunki dla inwestycji w tym sektorze. W zakresie energii odnawialnej nowe regulacje mają poprawić konstrukcję i stabilność systemów wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Uproszczenie korzystania z systemu nastąpi poprzez ograniczenie procedur administracyjnych i ustanowienie jasnych i stabilnych ram regulacyjnych dotyczących konsumpcji własnej.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Powstanie nowa farma wiatrowa w Żukowicach (24 maja 2019)Konfederacja Lewiatan proponuje zmiany w ustawie o OZE (24 maja 2019)Gwarancje kredytowe na instalacje fotowoltaiczne dla firm (24 maja 2019)Pompy ciepła już w 10 proc. budynków w Europie (23 maja 2019)We Wrocławiu powstała mapa potencjału solarnego dachów budynków (23 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony