Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
05.03.2021 05 marca 2021

Przemyt środków ochrony roślin wykryty na granicy z Ukrainą

   Powrót       25 września 2020       Ryzyko   

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpacia udaremnili przemyt 20 kg środków ochrony roślin. Chemikalia niewiadomego pochodzenia przewożone były w autokarze, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy przez przejście graniczne w Medyce.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, ukraińskim autokarem podróżowało 88 pasażerów. - Podczas kontroli pojazdu funkcjonariusze wykryli skrytkę w toalecie autokaru, w której znajdowały się niezgłoszone do kontroli środki ochrony roślin. 66 opakowań bez etykiet ważyło łącznie 20 kg - dodała.

Czytaj też: Czy wiemy, co jemy? NIK o systemie bezpieczeństwa obrotu środkami ochrony roślin

Chemikalia próbował wwieźć do Polski 41-letni kierowca, który – jak zaznaczyła rzeczniczka - przyznał, że granulat znajdujący się w białych pojemnikach to środki ochrony roślin. - Za ich przewóz przez granicę miał otrzymać 50 dolarów. Przeciwko kierowcy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Na poczet kary obywatel Ukrainy wpłacił 1 tys. zł – podała Chabowska.

Udaremniono przemyt 170 kg pestycydów

Od początku tego roku podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych na Podkarpaciu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 170 kg pestycydów niewiadomego pochodzenia. Chabowska przypomniała, że na przewóz przez granicę środków ochrony roślin niezbędne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa.

- Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla życia i zdrowia ludzi. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych – podkreśliła rzeczniczka rzeszowskiej IAS. (PAP)

Czytaj: Producenci środków ochrony roślin niepewni co do przyszłości swojego systemu zbiórki

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Strategia „od pola do stołu” to też GOZ, etykiety i lokalna produkcja (14 lipca 2020)Czy wiemy, co jemy? NIK o systemie bezpieczeństwa obrotu środkami ochrony roślin (03 lipca 2020)PE podzielony w ocenie strategii dla bioróżnorodności i rolnictwa zaprezentowanych przez KE (21 maja 2020)W UE wciąż stosowane są zbyt duże ilości pestycydów (06 lutego 2020)Zanieczyszczona deszczówka zagrożeniem dla wód powierzchniowych (29 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony