
Projekt PSP składa się z następujących dziewięciu filarów:
- Zapotrzebowanie gospodarki krajowej na surowce mineralne,
- Pozyskiwanie surowców ze złóż kopalin i ciepło Ziemi,
- Pozyskiwanie surowców z odpadów, ich zamienniki oraz rekultywacja i remediacja,
- Pozyskiwanie deficytowych surowców mineralnych drogą importu i współpraca międzynarodowa,
- Uwarunkowania prawne polityki surowcowej państwa,
- Upowszechnienie wiedzy o geologii, górnictwie i surowcach mineralnych,
- Ramy instytucjonalne wypracowania i wdrażania polityki surowcowej państwa,
- Ryzyko i planowanie inwestycji,
- Usprawnienie systemu podatków i danin.
W kwestii surowców nie można planować działań oderwanych od sytuacji na światowych rynkach. Dlatego też jednym z planowanych efektów realizacji PSP jest większy wpływ [Polski – przyp. red.] na kształtowanie i wdrażanie polityki Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych, których Polska jest sygnatariuszem (Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego, Komisja ds. Granic Szelfu Kontynentalnego przy ONZ). Ponadto w projekcie czytamy, że polityka surowcowa będzie prowadzona tak, aby wielobiegunowo reagować na zmiany rynkowe i geopolityczne.
Polityka surowcowa a polityka środowiskowa i klimatyczna
Ograniczeniem dla planów wydobycia surowców są obszary ochrony przyrody, tj. parki narodowe czy sieć Natura 2000(2). Natomiast w przypadku polityki klimatycznej nie można pominąć międzynarodowych zobowiązań do redukcji emisji m.in. CO2 pochodzących ze spalania paliw kopalnych. Niemniej w udostępnionych na stronie PIG materiałach informacyjnych czytamy, że gospodarka naszego kraju jest w dużej mierze oparta na wydobyciu i przetwórstwie kopalin, które stanowią bazę surowcową. Według opublikowanych informacji ten kierunek gospodarki będzie jej trzonem w przyszłości.
Surowce w obiegu zamkniętym
Jak napisano w projekcie, Polityka surowcowa państwa (…) przyczyni się do efektywnego wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. W materiałach informacyjnych dotyczących projektu czytamy, że ocena zapotrzebowania na surowce jest stymulatorem działań dla intensyfikacji wykorzystania surowców ze źródeł wtórnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. W projekcie PSP jako surowiec traktuje się także odpady.
PSP nie została jeszcze oficjalnie przyjęta przez rząd, ale – jak mówił podczas wywiadu prof. Jędrysek – już są realizowane projekty będące jej częścią. Przykładem takiego projektu jest ProGeo, czyli Program Geologicznego Rozpoznania Oceanów. Prof. Jędrysek zapewniał, że jest już praktycznie zakończona sprawa uzyskania przez Polskę jednej z siedmiu na świecie koncesji na poszukiwanie, a w następstwie wydobycie metali z dna morskiego.

Sekretarz redakcji, geograf
Przypisy
1/ Inicjatorem serii spotkań w regionach Polski jest wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek. Konferencje konsultacyjne będą odbywać się w następujących miastach: Katowice, Toruń, Wrocław, Szczecin, Łódź, Kielce, Gdańsk, Poznań, Rzeszów oraz Warszawa. Każda z nich skupiać się będzie na jednym z dziewięciu filarów PSP oraz na problematyce danego regionu w zakresie geologii.Terminy wszystkich planowanych spotkań można znaleźć w kalendarzu Teraz Środowisko.https://www.teraz-srodowisko.pl/kalendarz/2/ Wraz z informacjami na temat PSP opublikowano mapy PIG ukazujące położenie surowców na tle obszarów Natura 2000.
http://www.pgi.gov.pl/dokumenty-pig-pib-all/kalendarium/kal-2018/5402-udokumentowane-zloza-kopalin-cala-polska-1/file.html