
Komisja Europejska opublikowała warunki i zasady pilotażowej aukcji poświęconej europejskiej produkcji zielonego wodoru. Aukcja wodorowa jest finansowana z Funduszu Innowacji i realizowana pod parasolem Europejskiego Banku Wodoru. Konsultacje z zainteresowanymi stronami trwały od marca br. Publikacja warunków przez KE przekazuje potencjalnym oferentom informacje na temat warunków ekonomicznych aukcji. Dzięki temu mogą oni odpowiednio wcześnie przygotować się do udziału. Aukcja odbędzie się 23 listopada 2023 r.
W ramach wydarzenia producenci wodoru zielonego z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) otrzymają wsparcie w wysokości do 800 mln euro. Wsparcie będzie miało formę stałej premii, wyrażonej w euro za kilogram wodoru, wyprodukowanego w ciągu dziesięciu lat działalności.
Aukcja ma na celu zmniejszenie luki kosztowej między wodorem zielonym a wodorem produkowanym z użyciem paliw kopalnych. Jej sukces pozwoli na uruchomienie efektu skali i stworzenie rynku zbytu w Europie.
Czytaj: Wodór odnawialny – czyli jaki? KE przedstawia nowe regulacje
Fundusz Innowacji jest jednym z największych na świecie programów finansowania komercjalizacji i wdrażania innowacyjnych technologii. To jedno z kluczowych narzędzi Planu Przemysłowego Europejskiego Zielonego Ładu. Plan finansowany jest z przychodów z aukcji, organizowanych w Europejskim Systemie Handlu Emisjami (EU ETS). Jego celem jest pomoc przedsiębiorstwom we wprowadzaniu na rynek technologii, które mogą obniżyć emisyjność europejskiego przemysłu. Program jednocześnie ma za zadanie wspierać konkurencyjność.
W marcu 2023 r. KE przedstawiła założenia powstania Europejskiego Banku Wodoru. Wyznaczone cele w RePowerEu w obszarze zielonego wodoru wymagają inwestycji o wartości nawet 471 mld euro. Aby osiągnąć cel, potrzeba 10 mt krajowej produkcji wodoru z wykorzystaniem źródeł odnawialnych. Całkowite potrzeby inwestycyjne szacuje się na 335-471 mld euro, w tym 200-300 mld euro potrzebne na dodatkową produkcję energii z OZE.

Redaktor