Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Trwają konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy

a+a-    Powrót       27 sierpnia 2019       Woda   

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na półroczne konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Potrwają one od 15 sierpnia 2019 r. do 15 lutego 2020 r. i odbędą się w 15 największych polskich miastach. Każdy może zgłosić swoje uwagi. To najważniejszy etap realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie strategicznego projektu Stop suszy!

Rozpoczynające się konsultacje PPSS pogłębią postrzeganie suszy w Polsce o bardzo ważny aspekt społeczny. Zrozumienie i akceptacja proponowanych działań są bowiem konieczne dla powodzenia całego przedsięwzięcia – mówi Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. – Zależy nam na każdym głosie. Dopiero po zebraniu wszystkich uwag projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy będzie pierwszym, tak całościowym dokumentem dotyczącym zjawiska suszy w Polsce i ważnym krokiem ku realnej adaptacji do zmian klimatycznych. Uczestnikom konsultacji przedstawimy dogłębną analizę zjawiska, propozycje usprawnienia jego monitoringu oraz zaproponujemy szeroki katalog działań zmierzających do minimalizowania skutków suszy. PPSS to dokument nie tylko na najbliższe lata. Wyznaczy on także perspektywę dla kolejnych takich opracowań w przyszłości – dodaje prezes Daca.

Zapraszamy do lektury wywiadu z dr Małgorzatą Stolarską, kierownikiem zespołu w projekcie dla PGW Wody Polskie „Opracowanie planu przeciwdziałania skutkom suszy".

15 sierpnia projekt planu został udostępniony drogą elektroniczną, poprzez podane poniżej strony internetowe. Za ich pośrednictwem każda zainteresowana osoba może zgłosić swoje uwagi lub wnioski, wypełniając formularz dostępny w wersji on-line.

Pierwsze z cyklu 15 spotkań konsultacyjnych w wybranych miastach w Polsce odbędzie się 11 września w Poznaniu. Spotkaniu będzie towarzyszyła konferencja prasowa poświęcona szczegółom planu przeciwdziałania skutkom suszy. Szczegółowe informacje dotyczące miejsca oraz godziny spotkań konsultacyjnych, będą podane na stronie: stopsuszy.pl. Konsultacje społeczne są skierowane do wszystkich zainteresowanych problematyką suszy – zarówno do przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, jak i do mieszkańców miast oraz gmin.

Formy udostępniania dokumentu

Podczas konsultacji społecznych materiały będą dostępne w wersji papierowej w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej (ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa, pok. 309) oraz w wersji elektronicznej na stronach internetowych (lista stron do wglądu tutaj).

Podczas konsultacji uwagi i wnioski można zgłaszać:

1. Drogą elektroniczną:

poprzez formularz online udostępniony na stronach internetowych:

– gospodarkamorska.bip.gov.pl

– gov.pl/web/gospodarkamorska

– konsultacjesusza.pl

– stopsuszy.pl

2. droga mailową:

– na adres e-mail: ppss@konsultacjesusza.pl

3. listownie:

na adres: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa

4. osobiście:

w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, ul. Nowy Świat 6/12, Warszawa (pokój 309)

5. wersję papierową uwag na formularzu można zgłaszać także podczas 15 spotkań konsultacyjnych.

W trakcie konsultacji można zgłaszać uwagi i wnioski do 4 elementów projektu PPSS. Są to:

Prezentacja elementów projektu Planu w formie systemu online z przeglądarką działań katalogowych wraz z modułem geoportalu jest dostępna na www.stopsuszy.pl. Plan przeciwdziałania skutkom suszy można pobrać TUTAJ.

Źródło: PGW Wody Polskie

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Tworzone są Lokalne Partnerstwa ds. Wody (10 sierpnia 2020)Jaki rachunek zmiany klimatu wystawiły Polsce? (07 sierpnia 2020)Żegluga nocna i inne udogodnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym (05 sierpnia 2020)Śląskie samorządy: „Złap wodę! I podaj dalej” (27 lipca 2020)Dofinansowanie dla spółek wodnych w Małopolsce (27 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony