Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Aplikacja Isover, czyli jak zrozumieć i obliczyć swoje potrzeby izolacyjne firmy Saint-Gobain
ECOPanel: nowoczesny system do zbierania i analizowania danych nt. zużycia energii firmy Engie

Planowany reaktor jądrowy WANDA-2 orężem w walce Krakowa ze smogiem

a+a-    Powrót       02 kwietnia 2019       Energia   

Miasto Kraków planuje instalację małego reaktora jądrowego WANDA-2 o mocy elektrycznej co najmniej 500 MW. Na razie powstał projekt budowy pomieszczenia dla urządzenia, które stanęłoby w Łęgu i, w zamyśle urzędników, byłoby orężem w walce ze smogiem. Budowa i instalacja reaktora mogłyby zająć 10 lat.

W poniedziałek rzecznik Urzędu Miasta Krakowa (UMK) Dariusz Nowak poinformował, że miasto przygląda się dostępnym technologiom produkcji czystej energii elektrycznej, ale "niestety nie udało się przekonać wojewódzkiego konserwatora zabytków do projektu instalacji w mieście ogniw fotowoltaicznych lub budowy małej farmy wiatrowej".

Rozmowy z firmami z zagranicy

Urzędnicy spotkali się już z dwoma dostawcami reaktorów – firmami z Wielkiej Brytanii i z USA. Oba przedsiębiorstwa specjalizują się w produkcji małych reaktorów wodnych ciśnieniowych typu PWR. Takie konstrukcje pracują na całym świecie.

Nie została jeszcze określona moc elektryczna, ale według wstępnych szacunków reaktor zapewni co najmniej 500 MW. Moc reaktora będzie zależeć od ustaleń z operatorem krakowskiej elektrociepłowni w Łęgu, gdzie stanie budynek reaktora. Zdaniem urzędników Łęg ze względów logistycznych (bliskość rzeki, linia kolejowa, stojące chłodnie kominowe i rozbudowana sieć przesyłowa) jest najlepszym miejscem na lokalizację siłowni jądrowej.

Zarówno producent z Wielkiej Brytanii, jak i z USA zgodził się na formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Dzięki temu miasto dołoży tylko część potrzebnych funduszy do budowy siłowni i zajmie się uzyskaniem odpowiednich zgód i pozwoleń, a wybrana firma w zamian za długoletni kontrakt zajmie się instalacją i obsługą reaktora.

Wodny, Akademicki, Naukowy, Dydaktyczny, Aplikacyjny

Nazwa reaktora – WANDA-2 – nawiązuje do reaktora naukowego, który w PRL-u miał stanąć na terenie Akademii Górniczo-Hutnicznej w Krakowie. Urządzenie jednak nie zostało zainstalowane z powodów finansowych i awarii reaktora w Czarnobylu. Nazwa WANDA była skrótem od słów: Wodny, Akademicki, Naukowy, Dydaktyczny, Aplikacyjny.

Instalacja, a potem eksploatacja reaktora planowanego w Łęgu ma być udziałem naukowców AGH, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Urząd Miasta Krakowa przypomina, że we wrześniu w mieście wchodzi w życie całkowity zakaz palenia paliwami stałymi (węglem i drewnem). (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czyste Ciepło 2030 - strategia walki ze smogiem i ograniczenia importu paliw (19 kwietnia 2019)W Krakowie stanął pierwszy w Polsce automat wydający gotówkę za plastikowe butelki (18 kwietnia 2019)Warszawa: 5 mln zł na budowę antysmogowych chodników (15 kwietnia 2019) Zielone przystanki będa oczyszczać powietrze w Białymstoku (15 kwietnia 2019)Małopolskie: 10 tys. podpisów pod petycją o przyspieszenie działań antysmogowych (11 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony