Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska TEAM PREVENT POLAND SP Z O.O.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Plastikowa skorupa – nowy rodzaj zaśmiecenia plastikiem

a+a-    Powrót       11 lipca 2019       Odpady   

Nowy rodzaj plastikowych zanieczyszczeń: plastikową skorupę pokrywającą przybrzeżne skały, odkryli na atlantyckiej wyspie portugalscy naukowcy.

Jak informuje portugalski Ośrodek Badawczy Mórz i Środowiska MARE, jego eksperci zidentyfikowali i opisali nową formę plastikowych odpadów, którą nazwali plasticrusts. To powłoka złożona ze szczątków plastiku, która ściśle przywarła do skał na nabrzeżu wulkanicznej wyspy na Atlantyku.

Południowe wybrzeże wyspy było monitorowane od 2016 roku, gdy zaczęły je pokrywać cząsteczki plastiku powstałe prawdopodobnie podczas rozbijania się większych plastikowych fragmentów wraz z falami o skały. - Teraz śmieci zbiły się w formę skorupy i przywarły do skalistego podłoża - opisują naukowcy.

Według ich obliczeń plasticrusts pokrywa już ok 10 proc. skalistej powierzchni nabrzeża w strefie pływów. Analiza próbek wykazała z kolei, że są to głównie odpady polietylenowe (PE) w kolorach niebieskim i białym.

Konsekwencje jeszcze nieznane

Badacze nie wiedzą jeszcze, jak duże konsekwencje dla środowiska może mieć taka forma zaśmiecenia. Potencjalnie „śmiecioskorupy” mogą być mylone z pożywieniem przez organizmy żyjące w strefie pływów, ostrzegają. Planują dalsze badania nowego rodzaju zanieczyszczeń, by ocenić, na ile będą one zakłócały morskie łańcuchy pokarmowe. Chcą też sprawdzić, czy podobne zjawisko występuje na innych wyspach Atlantyku, jak Wyspy Kanaryjskie, lub na kontynencie.

Badanie ukazało się w portalu Science Direct

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Miliardowe koszty zanieczyszczenia oceanów tworzywami sztucznymi (23 stycznia 2020)Biotworzywa. Nieśmiały trend czy konieczność, której nie uniknie przemysł? (10 września 2019)Na Dolnym Śląsku otwarto zakład recyklingu tworzyw sztucznych (11 czerwca 2019)Odpowiedzialność producenta za opakowania najwcześniej za rok (23 kwietnia 2019)Circular Plastics Alliance, czyli razem dla recyklingu (19 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony