Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Junior Outbound Sales Support Stena Recycling Sp. z o. o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Plastikowe butelki z Chin zaśmiecają Atlantyk

a+a-    Powrót       10 października 2019       Odpady   

Większość plastikowych butelek na południowym Atlantyku pochodzi z Azji, głównie z Chin. Liczba azjatyckich odpadów sukcesywnie rośnie w ciągu minionych dekad - wynika z badania(1) opisanego na łamach pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy z University of Cape Town opisali badanie, w którym sprawdzili źródło plastikowych butelek i innych pojemników w rejonie południowej części Oceanu Atlantyckiego. Badacze przyjrzeli się odpadom wyrzuconym na wybrzeża niezamieszkanej wyspy Inaccessible, leżącej mniej więcej w połowie drogi między Afryką i Ameryką Południową. Zbadali ponad 3,5 tys. odpadów w roku 2009 i ponad 8 tys. w 2018. Wyniki odnieśli do podobnej analizy z 1980 roku.

75 proc. butelek pochodzących z Chin

Najpowszechniej występującym odpadem były plastikowe butelki wykonane z poli(tereftalanu etylenu) - PET. Ich liczba rosła z czasem - od 1980 r., a rocznie zwiększała się średnio o 14,7 proc. Najstarszym śmieciem był pojemnik wyprodukowany w 1971 roku, ale większość odpadów miała nie więcej niż 2 lata. W 1980 roku dwie trzecie plastikowych butelek wyrzuconych na brzegi wyspy Inaccessible pochodziło z Południowej Ameryki. W 2009 roku liczbą dorównywały im już butelki pochodzące z Azji. Tymczasem w roku 2018 - azjatyckie, głównie chińskie butelki stanowiły 75 proc. wszystkich.

Daty produkcji sugerują, że głównym źródłem butelek zanieczyszczających południowy Atlantyk są statki handlowe.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Przypisy

1/ Więcej informacji dostępnych na stronie:
https://www.pnas.org/content/early/2019/09/24/1909816116

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak segregują Polacy? Najnowsze statystyki (11 października 2019)Konsultacje nowych przepisów ws. wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Zgłoszenia do piątku (07 października 2019)Naukowcy wykryli mikroplastik w powietrzu (30 września 2019)Sojusz na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie tworzyw sztucznych (27 września 2019)KAS zatrzymała transport zabawek z przekroczonymi normami ftalanów (20 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony