
- Względem poprzedniego roku przybyło niemal 6,9 mln m2 certyfikowanej powierzchni budynków nowopowstających i około 0,9 mln m2 dla budynków istniejących - wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) pt. „Zrównoważone certyfikowane budynki 2023”. Raport stanowi analizę rocznych zmian na rynku zrównoważonych obiektów certyfikowanych w systemach BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i Zielony Dom.
Czytaj też: Budownictwo zrównoważone w Polsce – czym jest i jakie standardy musi spełniać
36,4 mln m2 powierzchni objętej certyfikatami
- W ostatnich latach zrównoważone budownictwo stało się nieodłącznym elementem branży budowlanej. W tym kontekście parametr certyfikowanej powierzchni użytkowej budynków stanowi kluczowy wskaźnik pozwalający na określenie stanu zrównoważonego, certyfikowanego budownictwa w Polsce – czytamy w raporcie.
Ile zatem wynosi powierzchnia objęta certyfikatami zrównoważonego budownictwa? Obecnie w Polsce certyfikowanych jest 1637 budynków, a łączna certyfikowana (w systemach wielokryterialnych) powierzchnia użytkowa wynosi 36,4 mln m2 (szczegóły na grafice). W porównaniu z danymi dla ubiegłego roku stanowi to wzrost o 27%, tj. 7,7 mln m2. Jak podaje PLGCB, największy przyrost certyfikowanych powierzchni wystąpił w certyfikacji BREEAM – 31% w skali roku. W systemie tym certyfikowanych jest 1336 budynków, a łączna powierzchnia objęta certyfikatami wynosi 31,5 mln m2.
- W porównaniu z ubiegłorocznymi danymi, roczny przyrost certyfikowanych budynków jest mniejszy o 3,5%, natomiast sumaryczna liczba certyfikowanych budynków jest największa od trzech lat i wynosi 273 budynki (20%) – w ubiegłym roku było to 259 budynków. Zauważyć można również przejawiający się od kilku lat trend certyfikowania budynków o większych powierzchniach – wskazano.
Certyfikacja powierzchni magazynowych
W okresie od marca 2002 r. do marca 2023 r. zaobserwowano wzrost certyfikacji powierzchni magazynowych – przyrost o prawie 6 mln m2 (rok wcześniej przyrost wyniósł 4 mln m2). - Tym samym branża ta pod względem przyrostu zdeklasowała budynki biurowe, dotychczasowego lidera powierzchni certyfikowanej – wskazuje PLGBC.
Obecnie nowoczesna powierzchnia magazynowa w Polsce wynosi 28,3 mln m2, z czego 15,7 mln m2 (ok. 55%) stanowi powierzchnia certyfikowana. Jak dodano, roczny wzrost certyfikowanej powierzchni magazynowo-przemysłowej wynosi 56%, co reprezentowane jest przez 541 budynki. - W porównaniu z poprzednim okresem stanowi to wzrost o 143 budynki. Należy zauważyć, że 92% wszystkich budynków tego typu jest certyfikowanych w systemie BREEAM – czytamy.
Budownictwo mieszkaniowe
W przypadku budownictwa mieszkalnego roczny znaczny przyrost certyfikacji obserwowany jest w systemie BREEAM i Zielony Dom – odpowiednio 26 i 27. Przy czym w ramach systemu Zielony Dom obiekty uzyskiwały certyfikację po raz pierwszy w analizowanym okresie.
Gdzie najwięcej certyfikowanych budynków?
Zgodnie z danymi z raportu, najwięcej certyfikowanych obiektów znajduje się w woj. mazowieckim (643 obiekty). Dalej wymienia się woj. dolnośląskie (154) oraz śląskie (147). Najmniej obiektów certyfikowanych znajduje się natomiast w woj. świętokrzyskim (3), opolskim (8) oraz podlaskim (9).

Dziennikarz, inżynier środowiska