Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
23.01.2021 23 stycznia 2021

Podpisano pierwsze umowy w ramach III edycji tzw. funduszy norweskich

   Powrót       07 grudnia 2020       Management   

Łącznie ok. 13,8 mln zł dotacji z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 (MF EOG) otrzymają Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Środki pozwolą na realizację dwóch środowiskowych projektów badawczo-informacyjnych.

Uroczystość podpisania umów o dofinansowanie(1) dwóch projektów odbyła się 3 grudnia br. w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie. Dotacje z MF EOG, z Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, przekazane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w 85 proc. pomogą sfinansować realizację przedsięwzięć, natomiast 15 proc. kosztów obu projektów pokryje budżet państwa.

Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie

Dzięki wsparciu finansowemu Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) zrealizuje projekt pn. „Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie”. Dotacja z funduszy norweskich sięgnie tu ok. 7,3 mln zł, a dotacja ze środków państwowych ok. 1,3 mln zł (koszt całkowity przedsięwzięcia to nieco ponad 8,6 mln zł). Dotację w ramach MF EOG przyznano z obszaru programowego „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków”.

Jako główny cel projektu obrano zwiększenie wiedzy na temat szkodliwych substancji, które wraz z opadami atmosferycznymi przenikają do ziemi i mogą mieć wpływ na zmiany klimatu i niszczenie ekosystemów. Zostanie opracowana koncepcja modernizacji i optymalizacji pomiarów depozycji (przemieszczania i osadzania na powierzchni ziemi zanieczyszczeń atmosferycznych) w Polsce. Zostaną m.in. zakupione urządzenia do pomiarów depozycji, a wszystkie działania będą koncentrować się na uzyskaniu wysokiej jakości danych. Wizualizacja i udostępnianie danych o depozycji atmosferycznej będzie odbywało się za pośrednictwem strony internetowej „Jakość Powietrza GIOŚ”. Głównym prognozowanym rezultatem projektu GIOŚ, który będzie prowadzony w najbliższych dwóch latach, będzie uruchomienie systemu analizy i monitorowania zanieczyszczenia powietrza.

Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce - Podejście Stosowane

Z kolei wsparcie z MF EOG w wysokości ok. 6,5 mln zł oraz 1,1 mln zł dotacji z budżetu państwa pozwoli Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzić autorski projekt pn. „Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce - Podejście Stosowane”. Dotacja została przyznana w ramach obszaru programowego „Środowisko naturalne i ekosystemy”. Całkowity koszt przedsięwzięcia sięgnie 7,6 mln zł.

Celem realizacji projektu będzie przeniesienie wiedzy naukowej na temat usług ekosystemowych, istniejącej w Europie, do procesu rozpoznania i oceny usług ekosystemowych w Polsce, a także zwiększenie potencjału naukowego oraz zdolności administracji i zainteresowanych grup społecznych do wdrażania tego typu know-how w zarządzaniu środowiskiem. Aby to osiągnąć, w projekcie przewidziano m.in. wyłonienie usług ekosystemowych i ich wskaźników dla głównych typów ekosystemów w Polsce oraz przeprowadzenie rozpoznania i oceny usług ekosystemowych w skali krajowej, regionalnej i lokalnej. Przygotowany zostanie podręcznik dotyczący rozpoznania takich usług na potrzeby zarządzania środowiskiem. Dodatkowo podjęte zostaną działania w zakresie rozpowszechniania uzyskanych wyników i wymiany wiedzy. Planowanym, głównym rezultatem dofinansowanego projektu ma być poprawa mapowania i oceny usług ekosystemowych. Zadanie potrwa do września 2023 r.

Źródło: NFOŚiGW

Przypisy

1/ Bezzwrotna pomoc finansowa dla Polski w postaci dwóch instrumentów pod nazwą: Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowy (potocznie znanych jako fundusze norweskie), pochodzi z trzech krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenie Wolnego Handlu), będących zarazem członkami EOG, tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Oba mechanizmy zostały objęte jednolitymi zasadami i procedurami oraz podlegają jednemu systemowi zarządzania i wdrażania w Polsce.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dofinansowanie na budowę instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu (14 grudnia 2020)Ponad 61,5 mln euro na innowacyjne projekty (20 kwietnia 2020)Pieniądze dla JST. Ponad 164 mln euro w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG (10 lutego 2020)Ministerstwo Klimatu: w tym roku konkursy dla samorządów na retencję wód opadowych (13 stycznia 2020)Nowa edycja Funduszy norweskich i EOG w Polsce (13 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony