Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Politechnika Wrocławska dzięki współpracy z Volvo realizować będzie doktoraty wdrożeniowe

a+a-    Powrót       11 lipca 2019       Transport   

Prowadzenie projektów naukowo-badawczych, utworzenie wspólnych programów kształcenia, czy organizacja praktyk zawodowych to główne obszary, które obejmuje podpisane w środę porozumienie między Politechniką Wrocławską a koncernem Volvo Polska.

Umowę o współpracy podpisali rektor uczelni prof. Cezary Madryas oraz prezes szwedzkiej firmy Ulf Magnusson. Jak podkreślił rektor Politechniki Wrocławskiej, współpraca uczelni z firmą Volvo trwa praktycznie od momentu pojawienia się tego koncernu w regionie. - Volvo jest naszym długotrwałym partnerem, a dotychczasowa współpraca była obopólnie korzystna. To ogromny koncern z bardzo innowacyjną produkcją, w szczególności w zakresie elektromobilności. Politechnika jest żywo zainteresowana, aby ten kierunek również u nas mocno rozwijać. Z kolei Volvo jest zainteresowane, żeby czerpać z naszych pomysłów i angażować naszych absolwentów - mówił prof. Madryas.

Praktyki i staże studenckie

W ramach współpracy Politechniki ze szwedzkim koncernem studenci mają możliwość odbycia praktyk i staży w Volvo. - Mam nadzieję, że dzisiejsze porozumienie pozwoli na otwarcie kolejnych obszarów działań. Chcemy realizować studia III stopnia tzw. doktoraty wdrożeniowe, czyli doktoraty we współpracy z przemysłem – dodał rektor uczelni.

Innowacje w zakresie elektromobilności

Jak wyjaśnił, porozumienie dotyczy również prowadzonych wspólnie badań w zakresie innowacyjnych rozwiązań mechanicznych, przede wszystkim dla autobusów oraz związanych z elektromobilnością. - Volvo bardzo mocno prowadzi prace badawcze właśnie w kierunku rozwoju samochodów elektrycznych; chcemy w tym uczestniczyć, tym bardziej, że nasz wydział mechaniczno-energetyczny prowadzi też własne badania, a mamy teraz możliwość rozszerzenia ich w nowo otwartym laboratorium przy ul. Na Grobli, gdzie mamy aparaturę, która pozwala prowadzić symulację dotyczącą samochodów ciężarowych – tłumaczył prof. Madryas.

- Volvo Polska jest obecne we Wrocławiu od 25 lat. Od momentu rozpoczęcia naszej działalności w mieście stawialiśmy na budowanie trwałych relacji z Politechniką Wrocławską, współdziałając m.in. przy rozwoju programów dydaktycznych, w tym praktyk i staży studenckich, realizując prace dyplomowe, prezentując nasze osiągnięcia technologiczne na wykładach i seminariach na uczelni, a także prowadząc współpracę naukową w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii – mówił prezes Volvo Polska Ulf Magnusson. - Podpisując dzisiaj umowę podkreślamy stabilny i długofalowy wymiar naszych relacji. Jestem przekonany, że wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy Volvo a Politechniką stworzy ciekawe perspektywy rozwoju zarówno dla studentów, kadry naukowej jak i naszej firmy, i będzie procentowała w przyszłości kolejnymi cennymi inicjatywami – dodał prezes Volvo.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Węgierski rząd wesprze zakup niskoemisyjnych autobusów (09 lipca 2019)Przy A4 i S8 powstaną nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych (02 lipca 2019)Dofinansowanie z RPO na mobilny tester zgodności pojazdu elektrycznego i stacji ładowania ze standardami ISO (02 lipca 2019)MPiT: w Koninie powstanie zakład materiałów do baterii dla aut elektrycznych (01 lipca 2019)Nowe centrum badawcze dla sektora energetycznego i przemysłowego (28 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony