Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

Polscy naukowcy testują nowe zastosowanie grafenu

a+a-    Powrót       11 października 2018       Energia   

Pierwszy na świecie wysokotemperaturowy czujnik pola magnetycznego z grafenu testują naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Technologia ta może znaleźć zastosowanie w produkcji m.in. samochodów elektrycznych i urządzeń przemysłowych.

Grafen - czyli siatka węgla o wyglądzie plastra miodu i grubości jednego atomu - jest już wykorzystywany m.in. w produkcji ekranów dotykowych czy ogniw fotowoltaicznych.

Czujnik działający w ekstremalnych warunkach

Jeszcze inne zastosowanie tego materiału znaleźli naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie. Od początku tego roku pracują oni nad projektem czujnika pola magnetycznego z grafenu - informuje ITME w przesłanej w środę PAP informacji prasowej. Czujnik ten ma wykorzystywać opatentowaną technologię osadzania grafenu na węgliku krzemu. Rozwiązanie, jak podkreślają jego twórcy, ma działać w ekstremalnych temperaturach.

Działanie czujnika opiera się na tzw. efekcie Halla. Aby wykryć obecność pola magnetycznego, przez grafen puszczony zostaje prąd. Im silniejsze pole, tym napięcie w wykrywaczu jest większe. Urządzenia wykrywające w ten sposób pole magnetyczne nazywane są hallotronami.

- Na rynku są dostępne czujniki wykorzystujące ten sam efekt, tylko budowane z krzemu, arsenku galu, arsenku indu czy antymonku indu, czyli półprzewodników. My do ich budowy wykorzystujemy grafen osadzony na węgliku krzemu – wyjaśnia cytowany w komunikacie dr inż. Tymoteusz Ciuk z ITME. - Grafen jest dużo bardziej odporny na temperaturę. To czujnik, który można schłodzić w ciekłym azocie, czyli w temperaturze minus 200 stopni Celsjusza. Można go też podgrzać do 500 stopni. Wciąż będzie działał – podkreśla.

Poszukiwania firm, które chcą przetestować czujnik

Możliwe zastosowania czujnika specjaliści z ITME widzą w automatyce przemysłowej, miernictwie, górnictwie, produkcji silników do samochodów elektrycznych i w produkcji sprzętu dla wojska. - Ale tak naprawdę nie znamy wszystkich możliwości naszego projektu. Nasza wiedza o zastosowaniu detektora zwiększa się z miesiąca na miesiąc. Być może odkryjemy takie zastosowanie czujnika, o którym dziś jeszcze nie wiemy – stwierdza dr Ciuk. Teraz ITME poszukuje firm z zapleczem badawczo–rozwojowym, które chciałyby przetestować czujnik i wykorzystać go w swoich produktach.

Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i potrwa do końca 2020 r. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Przepis na start-upowy sukces (22 maja 2019)NIK skontrolowała spółkę, która miała wprowadzić grafen na rynek (25 lutego 2019)Membrany z tlenku grafenu posłużą do usuwania zanieczyszczeń metalami ciężkimi (11 stycznia 2019)Tlenek grafenu posłuży do oczyszczania ścieków (30 sierpnia 2018)Ogniwa PV na papierze, dachu i telefonie (17 października 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony