Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
System C – nowy wymiar efektywności energetycznej. Zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska
Zestaw Czyste Powietrze firmy Columbus Energy

Polska geotermia plus - NFOŚiGW przygotowuje nowy program

a+a-    Powrót       14 maja 2019       Energia   

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad konsolidacją programów wsparcia przedsięwzięć geotermalnych. Urszula Zając, dyrektor Departamentu Energii w Narodowym Funduszu, poinformowała, że trwają intensywne prace nad finalizacją tego nowego programu.

Wszystko w jednym okienku

Głównym założeniem nowego programu jest ułatwienie pozyskania środków i tym samym spopularyzowanie geotermii. Program ma ułatwić inwestycje od początku do końca, czyli począwszy od pozyskania środków na sfinansowanie badań złoża, poprzez odwiert aż po budowę ciepłowni geotermalnych. A wszytsko w jednym wniosku, czyli mniej biurokracji i formalności. Dyrektor Zając nie skonkretyzowała, jakie konretnie będą to środki i w jakiej formie przyznawane, stwierdziła jedynie, że będą to bardzo preferencyjne warunki, i nie tylko w formie pożyczki.

Polska geotermia - niewykorzystany potencjał

Narodowy Fundusz w latach 1995-2018 przeznaczył na prace badawczo-rozpoznawcze wód geotermalnych w Polsce 219 mln zł (całkowity koszt tych odwiertów to 273 mln zł). W latach 2016-2018 NFOŚiGW dofinansował siedem takich projektów. Chodzi o inwectycje w Szaflarach, Kole, Turku, Sochaczewie, Sieradzu, Lądku Zdrój i Tomaszowie Mazowieckim. Wartość podpisanych umów to ponad 133 mln zł.

Szacuje się, że w Polsce mogłoby powstać co najmniej 2 tys. instalacji opartych na źródłach geotermalnych, a łączny potencjał energetyczny systemów geotermalnych to 2 do 4 gigawatów energii elektrycznej.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Blisko 8 mln zł z UE na inwestycję geotermalną w powiecie kazimierskim (23 kwietnia 2019)Kolejna gmina z dotacją na badanie złóż geotermalnych (12 kwietnia 2019)Potencjał pomp ciepła jest dostrzegany w Polsce coraz częściej. Nie tylko w budownictwie (28 marca 2019)Tomaszów Mazowiecki sprawdzi swój potencjał geotermalny (11 marca 2019)Polska ma w geotermii podobną ilości energii co w węglu (07 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych