Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Polska przystąpiła do inicjatywy ONZ działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju

a+a-    Powrót       10 grudnia 2018       Zrównoważony rozwój   

Polska zdecydowała się dołączyć do UN Global Compact, największej na świecie inicjatywy ONZ zrzeszającej sektor biznesu działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. Decyzję tę ogłoszono podczas dzisiejszej konferencji prasowej podczas COP24 w Katowicach.

- Mam przyjemność ogłosić dziś, że rząd polski zdecydował dołączyć do specjalnej grupy środowiskowej, by pracować nad przeciwdziałaniem zmianom klimatu i osiąganiem celów zrównoważonego rozwoju ONZ – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Memorandum będzie podpisane w marcu

Jak poinformowano, o przystąpieniu do UN Global Compact rząd zdecydował 29 listopada br. - Formalne podpisanie memorandum nastąpić ma w marcu przyszłego roku, kiedy to planowana jest specjalna konferencja na temat rozwoju – powiedział minister Kwieciński. – W ten sposób chcemy pokazać, że Polska chce działać na rzecz zrównoważonego rozwoju. Będziemy pierwszym krajem z Europy Centralnej zaangażowanym w prace grupy UN Global Compact. To dla nas szansa na pokazanie na arenie międzynarodowej, że idee zrównoważonego rozwoju są nam bliskie – dodał.

Uczestnicząca w konferencji dyrektor wykonawcza UN Global Compact Lise Kingo zaznaczyła, że skala i wielkość przedsięwzięcia, jakim jest COP24, „podkreśla polskie przywództwo i wolę zajęcia się globalnymi wyzwaniami”. – Jestem pewna, że Polska wniesie istotny wkład, który pomoże ukształtować działania UN Global Compact w kolejnych latach – powiedziała.

Kingo podkreślała, że zarówno partnerzy prywatni, jak i poszczególni krajowi liderzy muszą „ambitnie kroczyć w kierunku gospodarki zeroemisyjnej”. – To nie mogą być pojedyncze działania. Musimy współdziałać dla zbudowania partnerstwa w celu realizacji zrównoważonego rozwoju – dodała.

Ponad 100 polskich miast przystąpiło do platformy NAZCA

Podczas wydarzenia wskazywano, że decyzja ta związana jest z inną inicjatywą dotyczącą współpracy między miastami z całego świata – platformą NAZCA, do której w zeszłym tygodniu dołączyło wiele polskich miast. Więcej o platformie pisaliśmy tutaj, o miastach, które kilka dni temu ogłosiły przystąpienie do platformy, w kolejnym artykule. Jak mówił dyrektor generalny Global Compact Poland Kamil Wyszkowski – do dnia dzisiejszego ta liczba wzrosła, przyłączyło się do niej bowiem już ponad 100 polskich miast.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W trakcie Wielkanocy konsumujmy rozważnie, nie marnujmy żywności (10 kwietnia 2020)Kantar zbadał postawy społeczne wobec ochrony środowiska naturalnego (08 kwietnia 2020)Finansowanie zrównoważone, czyli jakie? (08 kwietnia 2020)W Małopolsce można starać się o ulgi w opłatach środowiskowych (02 kwietnia 2020)Ponad 2 mld zł kredytu z EBI na budowę fabryki baterii do aut elektrycznych w Polsce (27 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony