Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Prawo ochrony środowiska - prestiżowe studia podyplomowe Uczelnia Łazarskiego
EKO Pożyczka „Nasza Woda” na zapobieganie i niwelowanie skutków suszy BOŚ Bank S.A.

Polska przystąpiła do inicjatywy ONZ działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju

a+a-    Powrót       10 grudnia 2018       Zrównoważony rozwój   

Polska zdecydowała się dołączyć do UN Global Compact, największej na świecie inicjatywy ONZ zrzeszającej sektor biznesu działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. Decyzję tę ogłoszono podczas dzisiejszej konferencji prasowej podczas COP24 w Katowicach.

- Mam przyjemność ogłosić dziś, że rząd polski zdecydował dołączyć do specjalnej grupy środowiskowej, by pracować nad przeciwdziałaniem zmianom klimatu i osiąganiem celów zrównoważonego rozwoju ONZ – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Memorandum będzie podpisane w marcu

Jak poinformowano, o przystąpieniu do UN Global Compact rząd zdecydował 29 listopada br. - Formalne podpisanie memorandum nastąpić ma w marcu przyszłego roku, kiedy to planowana jest specjalna konferencja na temat rozwoju – powiedział minister Kwieciński. – W ten sposób chcemy pokazać, że Polska chce działać na rzecz zrównoważonego rozwoju. Będziemy pierwszym krajem z Europy Centralnej zaangażowanym w prace grupy UN Global Compact. To dla nas szansa na pokazanie na arenie międzynarodowej, że idee zrównoważonego rozwoju są nam bliskie – dodał.

Uczestnicząca w konferencji dyrektor wykonawcza UN Global Compact Lise Kingo zaznaczyła, że skala i wielkość przedsięwzięcia, jakim jest COP24, „podkreśla polskie przywództwo i wolę zajęcia się globalnymi wyzwaniami”. – Jestem pewna, że Polska wniesie istotny wkład, który pomoże ukształtować działania UN Global Compact w kolejnych latach – powiedziała.

Kingo podkreślała, że zarówno partnerzy prywatni, jak i poszczególni krajowi liderzy muszą „ambitnie kroczyć w kierunku gospodarki zeroemisyjnej”. – To nie mogą być pojedyncze działania. Musimy współdziałać dla zbudowania partnerstwa w celu realizacji zrównoważonego rozwoju – dodała.

Ponad 100 polskich miast przystąpiło do platformy NAZCA

Podczas wydarzenia wskazywano, że decyzja ta związana jest z inną inicjatywą dotyczącą współpracy między miastami z całego świata – platformą NAZCA, do której w zeszłym tygodniu dołączyło wiele polskich miast. Więcej o platformie pisaliśmy tutaj, o miastach, które kilka dni temu ogłosiły przystąpienie do platformy, w kolejnym artykule. Jak mówił dyrektor generalny Global Compact Poland Kamil Wyszkowski – do dnia dzisiejszego ta liczba wzrosła, przyłączyło się do niej bowiem już ponad 100 polskich miast.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nietoperze, nasi sprzymierzeńcy w walce z komarami (24 lipca 2020)Pierwszy konkurs w Małopolsce dla NGO-sów na działania związane z ochroną środowiska (17 lipca 2020)Do 10 sierpnia trwa I etap konsultacji projektu Raportu z wykonania Konwencji z Aarhus za lata 2017-2020 (14 lipca 2020)Niemiecki pomysł na przyszłość Europy, czyli jaki kierunek obierze Rada UE w kolejnym półroczu (06 lipca 2020)Prezydent przedstawił Eko-Kartę, czyli deklarację wsparcia inicjatyw prośrodowiskowych (06 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony