Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Usługi doradcze i eksperckie, OOŚ i outsourcing środowiskowy firmy Jars sp. z o.o.
Outsourcing, audyt, sprawozdania i pozwolenia środowiskowe firmy OŚ-EKO

Polska sceptycznie o rozporządzeniu ws. produkcji ekologicznej

a+a-    Powrót       14 czerwca 2017       Zrównoważony rozwój   

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w poniedziałek w posiedzeniu Rady Ministrów AGRIFISH w Luksemburgu (posiedzenie Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa).

Jednym z głównych punktów obrad był wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. W wystąpieniu minister Jurgiel przypomniał, że celem niniejszego przeglądu legislacji są ułatwienia oraz zmniejszenie obciążeń związanych z funkcjonowaniem systemu, dlatego proponowane zmiany powinny być przede wszystkim analizowane pod kątem wypełniania tych celów.

Projekt w obecnym kształcie bez polskiego poparcia

- Zdaniem Polski aktualny projekt nie realizuje tych założeń. Projekt powiela obecne rozwiązania oraz nakłada niedoprecyzowane jeszcze wystarczająco kolejne obowiązki. Jednocześnie proponuje się szersze otwarcie rynku UE na produkty importowane i zakończenie obowiązywania szeregu istotnych odstępstw od zasad produkcji. Takie rozwiązania mogą mieć negatywny wpływ na sektor produkcji ekologicznej w UE – zaznaczył minister Jurgiel. - W opinii Polski proponowana regulacja podniesie także koszty funkcjonowania systemu. W związku z tym, projekt w obecnym kształcie nie może uzyskać poparcia Polski – podkreślił minister.

W wyniku dyskusji na forum Rady Ministrów prezydencja maltańska zapowiedziała kontynuację prac w oparciu o zgłoszone propozycje.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Żywność ekologiczna najszybciej rosnącym segmentem w przemyśle spożywczym (04 sierpnia 2017)Rolnictwo ekologiczne ofiarą własnego sukcesu? (31 lipca 2017)Dobre perspektywy dla branży ogrodniczej (28 lipca 2017)Gdzie sprawdzić, czy żywność jest wolna od szkodliwych substancji? (25 maja 2017)Wydłużony termin składania wniosków do ARiMR o przyznanie płatności (25 maja 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony