Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Outsourcing, audyt, sprawozdania i pozwolenia środowiskowe firmy OŚ-EKO
Doradztwo i outsourcing obowiązków w zakresie ochrony środowiska firmy Ekostandard

Polska sceptycznie o rozporządzeniu ws. produkcji ekologicznej

a+a-    Powrót       14 czerwca 2017       Zrównoważony rozwój   

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w poniedziałek w posiedzeniu Rady Ministrów AGRIFISH w Luksemburgu (posiedzenie Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa).

Jednym z głównych punktów obrad był wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. W wystąpieniu minister Jurgiel przypomniał, że celem niniejszego przeglądu legislacji są ułatwienia oraz zmniejszenie obciążeń związanych z funkcjonowaniem systemu, dlatego proponowane zmiany powinny być przede wszystkim analizowane pod kątem wypełniania tych celów.

Projekt w obecnym kształcie bez polskiego poparcia

- Zdaniem Polski aktualny projekt nie realizuje tych założeń. Projekt powiela obecne rozwiązania oraz nakłada niedoprecyzowane jeszcze wystarczająco kolejne obowiązki. Jednocześnie proponuje się szersze otwarcie rynku UE na produkty importowane i zakończenie obowiązywania szeregu istotnych odstępstw od zasad produkcji. Takie rozwiązania mogą mieć negatywny wpływ na sektor produkcji ekologicznej w UE – zaznaczył minister Jurgiel. - W opinii Polski proponowana regulacja podniesie także koszty funkcjonowania systemu. W związku z tym, projekt w obecnym kształcie nie może uzyskać poparcia Polski – podkreślił minister.

W wyniku dyskusji na forum Rady Ministrów prezydencja maltańska zapowiedziała kontynuację prac w oparciu o zgłoszone propozycje.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

160 doradców rolniczych pomoże chronić Bałtyk (06 lutego 2018)Jest porozumienie ws. ograniczania emisji CO2 w non-ETS (22 grudnia 2017)Płatności za zazielenianie nie zmieniają praktyk rolniczych (19 grudnia 2017)Przedstawiciele państw UE potwierdzili przepisy ws. ekożywności (20 listopada 2017)Rolniku, zaproś przyrodę do współpracy (17 listopada 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony