Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

Polski sposób na miejską e-mobilność

   Powrót       30 października 2018       Transport   

Triggo to dwuosobowy, czterokołowy pojazd elektryczny przeznaczony do poruszania się w mieście. Najnowszy Prototyp PB3 (ostatnia wersja przedprodukcyjna) zostanie zaprezentowany 15 listopada podczas Kongresu 590 w Rzeszowie, a następnie podczas Warsaw Motor Show 2018.

Idea pojazdu, który łączyłby w sobie cechy samochodu (komfort, bezpieczeństwo) i motocykla (mobilność, dostępność parkowania) zrodziła się w głowie polskiego przedsiębiorcy Rafała Budweila. Inspiracja: codzienne frustrujące podróże samochodem do pracy w zatłoczonej Warszawie.

Na czym polega patent?

O innowacyjności projektu zadecydowało przednie zawieszenie pojazdu o zmiennej geometrii. Rozwiązanie zostało opatentowane i jest chronione w Japonii, Korei, USA, Chinach oraz wielu krajach Europy. Co to oznacza? Ano to, że kierowca w trakcie jazdy może zmieniać parametry pojazdu. Mianowicie za pomocą specjalnego przycisku  może aktywować tzw. tryb drogowy albo manewrowy pojazdu. Konfiguracja manewrowa przeznaczona jest do poruszania się z prędkościami nie większymi niż 25km/h oraz do parkowania. Zmniejsza wtedy rozstaw kół do 86 cm, a całkowita szerokość pojazdu w tej konfiguracji wynosi 92 cm. Przy wyższych prędkościach użytkownik włącza tzw. trybie drogowy irozsuwa koła na szerokość 150 cm. Może wtedy poruszać się z prędkością do 90 km/h. Aktywny układ stabilizacji poprzecznej pochyla pojazd na wirażach, co daje wrażenie jazdy motocyklem.

Jest to pojazd o masie ok. 450 kg i może być prowadzony przez kierowców posiadających prawo jazdy kat. B i B1. Ten mikrosamochód w założeniu twórców dedykowany jest dla rynku carsharingu. W I kwartale Triggo S.A. planuje IPO i debiut na warszawskiej giełdzie a na początek 2019 r. przewidziana jest produkcja serii pilotażowej ok. 100 sztuk. Przewidywana cena pojazdu to 15 tys. euro.

Konkurencja już na drogach

Podobne pojazdy, takie jak trójkołowa Toyota i-Road i czterokołowy Renault Twizy, jeżdżą już po drogach, głównie w Grenoble i Tokyo (w Grenoble Toyota jeździ w ramach programu pilotażowego, z ograniczeniem prędkości do 45 km/h). Natomiast we Francji model Renault Twizy 45 jest dostępny także dla kierowców, którzy nie posiadają prawa jazdy. Rozwija prędkość do 50 km/h (model Renault Twizy 80 do 80 km/h).

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy elektromobilność wrzuci wyższy bieg? Jest nowy projekt (23 listopada 2020)Podsumowanie Global e-Mobility Forum 2020 (20 listopada 2020)Od 2030 r. zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi w Wielkiej Brytanii (18 listopada 2020)Quebec zabroni sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 r. (17 listopada 2020)Redukcja emisji CO2 w sektorze transportu w Polsce w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu (12 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony