Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pompa ciepła PCCO SPLIT 10kW: niezawodność, ulubiony kolor i 5 lat gwarancji firmy Hewalex
GoBloo firmy Columbus Energy

Pompy ciepła versus kotły węglowe

a+a-    Powrót       04 marca 2019       Energia   

Analitycy nie pozostawiają złudzeń, że koszty energii elektrycznej ze źródeł kopalnych będą rosły. Radzą, by myśleć w długoterminowej perspektywie i modernizując stary lub budując nowy dom, dobrze przekalkulować koszty ogrzewania.

Dodatkowo warto mieć na uwadze również ścieżkę całkowitego odejścia od stosowania paliw kopalnych w budynkach do roku 2050, którą zakłada znowelizowana dyrektywa efektywności energetycznej budynków (EPBD).

„Dom bez rachunków”

W tym kontekście prognozy rozwoju rynku pomp ciepła są bardzo obiecujące. Podczas VII Kongresu PORT PC prezes organizacji Paweł Lachman zainaugurował kampanię społeczną „Dom bez rachunków”. Jak wskazują autorzy przygotowanego w ramach tej kampanii poradnika, ma on dać konkretne wskazówki i rozwiązania, czyli być rzeczywistą pomocą dla projektantów, architektów i instalatorów w zakresie doboru i projektowania systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz zasobników ciepła i ciepłej wody w domach jednorodzinnych lub dwurodzinnych. Poradnik traktuje o systemach grzewczych z pompą ciepła z funkcjami ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz pompom ciepła służącym do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp współpracującą z siecią energetyczną (on-grid) i funkcjonującą w ramach systemu opustu.

Prezes Lachman wyraził ponadto zadowolenie, że wreszcie branża dojrzała do skonsolidowania sił, które doprowadziło do podpisania porozumienia branżowego na rzecz wspierania programu Czyste Powietrze.

Co na to rząd?

Przedstawicielem strony rządowej podczas Kongresu był Piotr Woźny, pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, który pogratulował organizatorom projektu „ Dom bez rachunków”. Stwierdził, że OZE i technologie pomp ciepła wychodzą naprzeciw staraniom o polepszenie jakości powietrza w Polsce, a najlepiej zarządzane pieniądze to te w gospodarstwach domowych. Ekonomiczne aspekty wskazywane w projekcie „Dom bez rachunków” mogą być zatem kluczowe. Ekonomia powinna być równie ważna dla samorządów, tymczasem gminy nie mają w swoich rękach żadnych aktywów energetycznych, wskazywał Woźny. Część z nich ma ciepłownie, uzależnione od węgla, które nie były przygotowane na wzrost cen emisji CO2 i teraz skonfrontowane z podatkiem emisyjnym czują się bezradne. W tym kontekście uznał zastosowanie pomp ciepła, również w przemyśle, za wielką szansę.

Dach dla gminy

Woźny przypomniał także, że w połowie lutego ruszył pilotażowy program dla osób ubogich energetycznie mieszkających w 41 polskich miastach, które znalazły się w latach 2016 i 2018 na niechlubnej liście WHO najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. - Tam przewidujemy możliwość pokrycia wspólnie przez rząd i samorząd województwa i gminy do 100 proc. kosztów termomodernizacji i wymiany źródła ciepła dla osób ubogich energetycznie – stwierdził. Wskazał, że warunkiem udzielenia przez gminę pomocy takiej osobie jest to, że odda ona do dyspozycji gminy dach swojego domu w celu zainstalowania mikroinstalacji fotowoltaicznej.

- Innymi słowy np. w Skawinie, gdzie jest ok. 10 tys. domów jednorodzinnych, z czego ok. 1 tys. należy do osób ubogich energetyczne, to w ramach programu gmina będzie mogła pozyskać 1000 dachów na PV, które będą stanowiły swoistą gminną elektrownię słoneczną - skonkludował.

Dla tych, co mogą zainwestować

Jednym z minusów technologii pomoc ciepła są stosunkowo wysokie koszty. Jednak mimo to, ich obecny udział w nowych budynkach to ok. 15 proc., a szacunki na 2020 rok to 25 proc. Wciąż większą popularnością cieszą się pompy typu powietrza woda, niż pompy gruntowe. W Szwajcarii udział pomp ciepła w rynku wynosi 80 proc., a w Niemczech 43 proc.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik PORT PCTekst powstał przy współpracy z Polską Organizacją Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Chełmiec: Dofinansowanie zakupu i montażu kotłów pelletowych (20 maja 2019)MPEC i AGH będą wspólnie realizować projekty wykorzystujące OZE (09 maja 2019)Jak działa pompa ciepła? (09 kwietnia 2019)Gazowe absorpcyjne pompy ciepła – źródło ciepła i oszczędności (09 kwietnia 2019)Gruntowe pompy ciepła - kiedy potrzebna pomoc geologa? (09 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony