Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Pomysł opodatkowania „importowanego" śladu węglowego

a+a-    Powrót       14 maja 2019       Planowanie przestrzenne   

Musimy zacząć walczyć o opodatkowanie „śladu węglowego” w imporcie do Unii Europejskiej - uważa minister energii Krzysztof Tchórzewski. Również zdaniem niektórych menedżerów polskich spółek, to ważne dla utrzymania konkurencyjności europejskiej produkcji.

Jak mówił w poniedziałek na Europejskim Kongresie Gospodarczym Tchórzewski, koszty emisji CO2 w UE tak wzrosły, że np. produkcja stali stała się niekonkurencyjna wobec importu. Jak wskazywał, Unia importuje mnóstwo towarów z krajów, gdzie są produkowane „bez oglądania się na politykę klimatyczną”. Powstająca w ten sposób różnica kosztów produkcji powinna zostać zrekompensowana za pomocą opodatkowania „śladu węglowego” w imporcie - stwierdził Tchórzewski. - Musimy zacząć o to walczyć - oświadczył minister.

Na to samo zjawisko zwracał uwagę prezes Grupy Lotos Mateusz Bonca. Jak mówił, z jednej strony optymalizujemy produkcję w ramach UE, ale rynek na niektóre produkty jest już globalny.

Musimy uważać, żeby nasze inwestycje w zielone, czyste rozwiązania nie powodowały utraty konkurencyjności wobec produktów, tworzonych w innych warunkach - mówił Bonca. Jego zdaniem, konkurencja w restrykcyjnym otoczeniu jest dobra, ale Lotos, jako firma odpowiedzialna za bezpieczeństwo energetyczne musi być w stanie te regulacje spełniać.

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala ocenił z kolei, że politycy powinni się zainteresować, aby produkty w krajach, które nie chronią klimatu i nie stosują norm, „były obłożone ekwiwalentem węglowym”. Jak wskazywał, dokonywana wielkim wysiłkiem, także finansowym, redukcja zużycia węgla w UE, na skalę globalną jest niezauważalna. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nic o nas bez nas? Przy zaostrzaniu przepisów należy uwzględnić perspektywę biznesu (03 marca 2020)LOT wprowadza dobrowolną opłatę za CO2 emitowane podczas rejsu (19 listopada 2019)Jak segregują Polacy? Najnowsze statystyki (11 października 2019)Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu: "Chodź z nami" po nagrody (17 września 2019)Jak wdrażać GOZ? Rusza ogólnopolski cykl warsztatów i spotkań m.in. dla firm (04 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony