Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. handlu (recykling) Eneris Surowce S.A.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Ponad 1 tys. ton niedozwolonych odpadów w Porcie Gdynia

a+a-    Powrót       07 sierpnia 2018       Odpady   

Ponad tysiąc ton niedozwolonych odpadów w 45 kontenerach nadanych w Wielkiej Brytanii miało trafić na południe kraju – poinformował PAP Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. Trwa procedura cofnięcia ładunku, który ujawniono w Porcie Gdynia podczas akcji Demeter IV.

W ogólnoświatowej operacji pod nazwą Demeter IV - ukierunkowanej na kontrolę transgranicznego przemieszczania odpadów w obrocie morskim i lądowym - uczestniczyli, m.in. funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej i Straży Granicznej, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Gdańsku. W całym kraju w wyniku akcji zatrzymano blisko 1,5 tys. ton różnego rodzaju niedozwolonych odpadów, z tego prawie 1,1 tys. ton w Porcie Gdynia.

Rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Barbara Szalińska poinformowała we wtorek PAP, że w Porcie w Gdyni ujawniono kontenery z niedozwolonymi odpadami komunalnymi. W portach morskich w Gdańsku i w Gdyni funkcjonariusze przeprowadzili kontrole ponad 500 kontenerów.

Naczelnik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Gdańsku Dariusz Dufke wyjaśnił PAP, że według deklaracji przewozowych, w zatrzymanych 45 kontenerach miały się znajdować tworzywa sztuczne i opony. Zaznaczył, że transport tych wysegregowanych, nadających się do przetworzenia odpadów jest dozwolony między krajami UE. - W trakcie kontroli okazało się jednak, że w kontenerach przewożono odpady wysegregowane z odpadów komunalnych, ale które nie nadawały się już do przetworzenia – podkreślił. - Te odpady nie powinny były trafić do Polski – dodał.

Poinformował, że kontenery miały trafić na południe kraju. Trwa procedura ich cofnięcia do Wielkiej Brytanii, skąd nadano je do Polski.

W trakcie operacji Demeter IV funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku przeprowadzili przeszło 1000 kontroli. Na drogach województwa pomorskiego skontrolowano ponad 800 pojazdów.

Inicjatorem Demeter IV jest Światowa Organizacja Ceł (WCO), w Polsce jej koordynatorem jest departament ceł w Ministerstwie Finansów. W operacji od 4 czerwca do 8 lipca br., oprócz Polski, wzięły udział 73 państwa. Resort finansów na swojej stronie informuje, że w wyniku akcji w kraju zatrzymano prawie 1,5 tys. ton różnego rodzaju odpadów, głównie komunalnych, ale też m.in. wraki pojazdów, pocięte części pojazdów, przeterminowane środki ochrony roślin i sproszkowane katalizatory. Zatrzymania miały miejsce przede wszystkim w obrocie wewnątrzwspólnotowym. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Śląskie: Kampania informacyjno-edukacyjna realizowana przez gminy (23 listopada 2018)Operatorzy odpadów i technologia mogą wspierać samorządy w gospodarce o obiegu zamkniętym (07 listopada 2018)Firmy budowlane mają problem. Nałożono na nie obowiązek, ale nie mają jak go wypełnić (07 listopada 2018)GUS: odpadów coraz więcej, a ich segregacja idzie słabo (02 listopada 2018)Koniec dofinansowań dla spalarni coraz bliżej (26 października 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony