Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Ładowacz Eneris Surowce S.A.
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

Ponad 12 tysięcy wydarzeń w ramach Tygodnia Redukcji Odpadów

a+a-    Powrót       16 listopada 2017       Odpady   

„Przetwórz i napraw” to hasło tegorocznego Tygodnia Redukcji Opadów. Przez kilka dni w całej Europie odbędzie się kilkanaście tysięcy akcji zwiększających świadomość w zakresie redukcji i przetwarzania odpadów.

Piąty Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (EWWR)(1) odbędzie się w dniach 18-26 listopada 2017 roku. Tygodniowe wydarzenie, mające na celu zwiększanie świadomości w zakresie zrównoważonego gospodarowania zasobami, obejmuje inicjatywy podejmowane w całej Europie. W centrum uwagi EWWR leżą takie kwestie, jak ponowne wykorzystanie odpadów, wielokrotne używanie produktów czy recykling materiałów. W ciągu ostatnich czterech lat(2) odbyło się 48 965 akcji, dzięki czemu uniknięto 47 000 ton odpadów. Tegoroczne hasło EWWR - Reuse and Repair: Give it new life! - ma wzbudzić poszanowanie dla produktów i zasobów oraz dodać nową wartość do starych rzeczy.

Drugie życie papieru

Przygotowanie do ponownego użycia oznacza sprawdzenie, wyczyszczenie lub naprawę w wyniku czego produkty lub ich składniki, które mogłyby stać się odpadami, są wykorzystywane ponownie bez wstępnego przetwarzania.

Wśród możliwych wydarzeń promujących ponowne wykorzystanie produktu jest zbiórka ubrań, książek, narzędzi, mebli, elektroniki lub innych przedmiotów, które następnie można przekazać do przedsiębiorstw społecznych, szkół lub organizacji. Promowane są także działania związane z powtórnym wykorzystaniem materiałów biurowych m.in. odzyskiwanie folderów, segregatorów, jednostronnie zadrukowanego papieru i innych przedmiotów, które można jeszcze raz wykorzystać.

Edukacja i poradniki sortowania

Redukcja zakłada w pierwszej kolejności użycie mniejszej ilości zasobów. Ograniczenie powstawania odpadów jest pilną potrzebą Unii Europejskiej. Ilość odpadów domowych podwoiła się od 1970 r. i utrzymywała się na wysokim poziomie od 15 lat. W 2011 r. w państwach członkowskich UE wytworzono 500 kg odpadów komunalnych na osobę.

Nadmierna produkcja odpadów jest wynikiem niezrównoważonych sposobów produkcji i konsumpcji. Ponadto cały cykl życia produktów (w tym ich transport i dystrybucja) powoduje prawie 50 proc. emisji przyczyniających się do zmiany klimatu. Wśród działań na rzecz podniesienia poziomu recyklingu znajdują się m.in. opracowanie zrozumiałych przewodników sortowania dla gospodarstw domowych wraz z rozpowszechnianiem ich wśród docelowych odbiorców oraz wizyty w zakładach recyklingu i kompostowaniach połączone z wykładami i dyskusjami.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Przypisy

1/ The European Week for Waste Reduction
http://www.ewwr.eu/en
2/ Raport podsumowujący czteroletni okres funkcjonowania projektu EWWR
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/3958-ewwr-final-report.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Utrzymany wyrok za zanieczyszczenie środowiska przy zakładzie recyklingu akumulatorów w Korszach (14 czerwca 2019)Klamka zapadła. Rok 2021 będzie końcem plastikowych sztućców i talerzy (14 czerwca 2019)Na Dolnym Śląsku otwarto zakład recyklingu tworzyw sztucznych (11 czerwca 2019)Kanada wprowadzi zakaz jednorazowych wyrobów plastikowych od 2021 roku (11 czerwca 2019)Butelka w 100 proc. z rPET już w sprzedaży (03 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych