Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ciepłownictwa – projektant/asystent projektanta Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
GoBloo firmy Columbus Energy

Raport: ponad połowa nowych domów jednorodzinnych ogrzewana gazem

a+a-    Powrót       05 lutego 2019       Budownictwo   

Ponad połowa budowanych w ub. roku domów jednorodzinnych jest ogrzewana gazem, coraz częściej inwestorzy decydują się też na pompy ciepła i instalacje solarne. Na kotły zasilane paliwami stałymi zdecydowało się 28 proc. badanych - wynika z ankiety wśród osób budujących nowe domy.

Opracowanie dotyczące ubiegłorocznych trendów w budownictwie jednorodzinnym, przygotowane na podstawie badania przeprowadzonego wśród grupy osób, które w 2018 r. budowały dom i szukały potrzebnych do tego celu produktów i usług, opublikował w poniedziałek działający od blisko 11 lat serwis Oferteo.pl, łączący osoby poszukujące produktów z ich dostawcami(1).

Pompy ciepła w 16 proc. nowych domów

Raport wskazuje m.in. że budowany w ub. roku przeciętny polski dom najczęściej jest parterowy z użytkowym poddaszem, ma od 126 do 150 m kw. powierzchni użytkowej, powstał w technologii murowanej, według gotowego projektu kupionego od architekta i na działce nie większej niż 20 arów.

W kontekście zaostrzającej się w polityki antysmogowej oraz ograniczeń dotyczących stosowaniach złej jakości paliw stałych, autorzy raportu zbadali m.in. na jakie ogrzewanie decydują się właściciele nowych domów. Ponad połowa (53 proc.) z nich zainwestowała w ogrzewanie gazowe, a 28 proc. zamontowało kotły na paliwa stałe, takie jak ekogroszek, węgiel kamienny czy pellet drzewny. Podobną popularnością jak rok wcześniej cieszyły się rozwiązania wykorzystujące energię z odnawialnych źródeł: pompy ciepła (16 proc.) oraz kolektory słoneczne.

Mniej domów drewnianych

Najpopularniejsze materiały do budowy domów to nadal cegła ceramiczna, z której w ub. roku skorzystało 35 proc. ankietowanych, i bloczek komórkowy, używany przez ponad połowę inwestorów. Zmniejszył się odsetek osób budujących domy z drewna - technologię kanadyjską wybrało 8 proc. badanych, a drewniane bale wykorzystało 1 proc. badanych. Dachy najczęściej kryte są dachówką ceramiczną (42 proc.), blachodachówką (35 proc.) i dachówką cementową (7 proc.). (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Doroczne badanie jest oparte o analizę ponad 17 tys. zapytań ofertowych złożonych w 2018 r. w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów, oraz przeprowadzoną w styczniu 2019 r. ankietę na próbie 600 osób, które w ub. roku budowały dom.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Sopot: Dopłaty na wymianę źródła ciepła (14 lutego 2019)Kraków: Trwa nabór wniosków w ramach programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych (04 lutego 2019)57 mln Europejczyków nie ma odpowiedniego ogrzewania na zimę (29 stycznia 2019)Gra na smartfony pomoże zarządzać miastem (24 stycznia 2019)Dom bez rachunków tematem przewodnim Kongresu PORT PC (08 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony