Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inżynier środowiska ds. wody i ścieków Instytut Ekologii Stosowanej
Inspektor Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Powstanie cyfrowa baza danych naukowych o Puszczy Białowieskiej

a+a-    Powrót       04 marca 2019       Zrównoważony rozwój   

Cyfrowy zbiór danych naukowych o Puszczy Białowieskiej powstanie w ramach projektu "e-Puszcza", który realizuje Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży (woj. podlaskie) wspólnie z partnerami z Politechniki Białostockiej. Dane będą udostępniane wszystkim zainteresowanym przyrodą, nie tylko badaczom.

Projekt będą przez trzy najbliższe lata realizować wspólnie z IBS PAN, zamiejscowy wydział leśny w Hajnówce Politechniki Białostockiej i Centrum Komputerowych Sieci Rozległych tej politechniki. Wartość projektu to prawie 8 mln zł, jest on dofinansowany z UE z programu Polska Cyfrowa.

W piątek przedsięwzięcie zaprezentowano na konferencji prasowej w IBS PAN w Białowieży.

Uczestniczące w projekcie jednostki naukowe kupią skanery 3D, 2D i mikrotomografy

W ramach projektu powstanie cyfrowe repozytorium (zbiór danych), które będzie zawierać różne dane naukowe. Będzie tam można także oglądać np. trójwymiarowe modele obiektów z kolekcji naukowych, np. czaszek czy innych kości zwierząt, modele roślin, owadów. Modele te będzie można pokazać na platformie cyfrowej dzięki temu, że uczestniczące w projekcie jednostki naukowe kupią skanery 3D, 2D, a nawet mikrotomografy, dzięki którym powstaną i będą udostępnione "skany" tych kolekcji - wyjaśnił PAP dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN dr hab. Rafał Kowalczyk.

W repozytorium znajdą się także w formie cyfrowej np. mapy, zdjęcia, unikatowe dane o występowaniu gatunków roślin czy grzybów. Kowalczyk dodaje, że takich repozytoriów "w Polsce praktycznie nie ma", są raczej repozytoria publikacji naukowych.

- Puszcza Białowieska jest obszarem unikatowym, jednym z niewielu lasów naturalnych w Europie, obszarem światowego dziedzictwa UNESCO. W związku z tym te dane są bardzo cenne, są wykorzystywane do porównywania z innymi obszarami przekształconymi przez człowieka - powiedział Kowalczyk.

Dyrektor IBS i podkreśla, że udostępnianie zasobów naukowych to jeden z najważniejszych aspektów projektu "e-Puszcza", a widać "ogromne" zainteresowanie naukowców badaniem Puszczy Białowieskiej.

Platforma także dla miłośników przyrody

Platforma ma być otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Będą mogli z niej korzystać - oprócz naukowców - także miłośnicy przyrody, pasjonaci czy instytucje zajmujące się ochroną przyrody.

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis powiedział, że także ta uczelnia zajmuje się badaniem Puszczy Białowieskiej na Wydziale Leśnym w Hajnówce. Przypomniał, że ostatnie badania dotyczą antyrakowych właściwości niektórych grzybów z puszczy.

Prodziekan ds. nauk Wydziału Leśnego PB w Hajnówce dr Ewa Zapora mówiła, że starania o projekt trwały cztery lata. PB pokaże na platformie kolekcje grzybów i kilkanaście tysięcy roślin naczyniowych, unikatową kolekcję owadów. - Pozwoli to też spojrzeć zwykłemu odbiory na to, czym my się zajmujemy - dodała Zapora.

Pierwsze udostępnienia danych zaplanowano na 2020 r. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

University of Nevada z USA partnerem polskiej spółki wodociągowej i placówki naukowej (24 maja 2019)Do końca 2020 r. powstanie nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe (30 kwietnia 2019)Torfowiska: wielowiekowy sprzymierzeniec może obrócić się przeciwko nam (29 kwietnia 2019)Miasta zaczynają własną walkę ze skutkami zmian klimatu (29 kwietnia 2019)Nauka i biznes łączą siły w pracach nad magazynami energii i bateriami (25 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony