Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Pożar opon w pobliżu wschodniej granicy. Polskie mobilne laboratoria w akcji

a+a-    Powrót       23 października 2019       Powietrze i klimat   

Inspekcja Ochrony Środowiska wspiera Litwę w monitoringu zanieczyszczenia powietrza w związku z dużym pożarem odpadów w pobliżu granicy z Polską. Jak informuje resort środowiska, w obecnej chwili nie ma zagrożenia przekroczenia norm jakości powietrza w naszym kraju.

Ministerstwo Środowiska Litwy zwróciło się w sobotę do polskiego Ministerstwa Środowiska z prośbą o pomoc w monitoringu zanieczyszczenia powietrza w związku z pożarem opon przekazanych do instalacji przetwarzania odpadów w miejscowości Alytus. Pożar wybuchł trzy dni wcześniej i był na tyle duży, że laboratorium mobilne litewskiej Agencji Środowiska okazało się niewystarczające do pomiaru emisji zanieczyszczeń.

Zespoły z Olsztyna i Krakowa ruszyły z pomocą

Na polecenie ministra środowiska Henryka Kowalczyka, Inspekcja Ochrony Środowiska wysłała na miejsce zdarzenia dwa zespoły z Olsztyna i Krakowa ze specjalistycznym mobilnym laboratorium do pomiaru emisji, w szczególności zapylenia. Wydział Komunikacji Medialnej Departamentu Edukacji i Komunikacji MŚ w odpowiedzi na pytanie redakcji Teraz Środowisko informuje, że w oparciu o dostępne informacje z pomiarów jakości powietrza prowadzonych w okolicy pożaru w Alytus na Litwie (ok. 45 km od granicy z Polską) oraz w oparciu o dostępne dane meteorologiczne można stwierdzić, że na obecną chwilę nie ma zagrożenia skażenia powietrza na terytorium Polski.

Wyniki pomiarów na polskich stacjach w normie

Resort środowiska dodaje, że wyniki pomiarów wskazują na podwyższone stężenia pyłu zawieszonego w pobliżu pożaru. Jednak maksymalne stężenia jednogodzinne na obu polskich stacjach mobilnych prowadzących pomiary jakości powietrza w Alytus nie przekroczyły do godziny 12.00 we wtorek stężenia 115 ug/m3. Średnie stężenie wedle wczorajszych pomiarów na powyższych stacjach wyniosło od 45-60 ug/m3. Oznacza to, że stężenia pyłu wahają się na granicy dobowego stężenia dopuszczalnego dla pyłu PM10 (50 ug/m3).

- Obecnie stężenia zanieczyszczeń na wszystkich stacjach w Polsce, znajdujących się w pobliżu granicy Polski z Litwą i Rosją są niskie. Prognozy meteorologiczne wskazują, że wiatr będzie wiał w kierunku północno-zachodnim, północnym i północno-wschodnim, co powinno zapobiec przemieszczaniu się zanieczyszczeń w kierunku granicy z Polską – prognozuje ministerstwo w komunikacie wysłanym we wtorek.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Od 1 lipca drobni odbiorcy nie kupią miału węglowego do celów grzewczych (25 maja 2020)Smog sprzyja przenoszeniu się koronawirusa (25 maja 2020)Rybnik zamierza skorzystać z programu Stop Smog (22 maja 2020)Chiny: zanieczyszczenie powietrza wzrosło po zniesieniu kwarantanny (19 maja 2020)Rusza program „Czyste Powietrze” 2.0 (15 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony