Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
System C – nowy wymiar efektywności energetycznej. Zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska
Pompy ciepła powietrze/woda LA S-TU, LA S-TUR - do grzania i chłodzenia firmy Glen Dimplex Polska

Prawie 17-proc. udział OZE w finalnym zużyciu energii w UE

a+a-    Powrót       18 grudnia 2017       Energia   

Unia Europejska kontynuuje przejście na energię odnawialną, choć tempo tego przejścia w ciągu dwóch ostatnich lat się zmniejszyło – wynika z analiz Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Szacuje ona, że OZE zainstalowane w 2016 roku stanowiły 86 proc. nowych mocy produkcyjnych UE w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. Ponadto zauważa, że państwa członkowskie nadal likwidują więcej mocy w konwencjonalnych źródłach energii, niż instalują.

Raport "Energia odnawialna w Europie - aktualizacja 2017” zawiera przegląd postępów UE w dziedzinie OZE. Został on przygotowany w oparciu o oficjalne statystyki prowadzone do 2015 r. i wstępne dane szacunkowe za 2016 rok.

Z dokumentu wynika, że UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów związanych z OZE na 2020 r. (20 proc. udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu do 2020 r.), ale postęp jest ostatnio wolniejszy.

Prawie 29 proc. OZE w końcowym zużyciu energii elektrycznej

Ogólnounijny udział energii odnawialnej w finalnym zużyciu energii wzrósł z około 16,1 proc. w 2014 r. do 16,7 proc. w 2015 r., po to by osiągnąć 16,9 proc. w 2016 roku. Ten stopniowy wzrost miał miejsce pomimo wzrostu zużycia energii ze wszystkich źródeł zaobserwowanych w 2015 i 2016 r. w całej UE.

Energia odnawialna stanowiła 18,6 proc. ostatecznego zużycia energii brutto na ogrzewanie i chłodzenie, 28,8 proc. końcowego zużycia energii elektrycznej i 6,7 proc. zużycia paliwa w transporcie w 2015 r.

W 2015 r. wszystkie, z wyjątkiem trzech państw członkowskich UE (Francji, Luksemburga i Holandii) osiągnęły lub przekroczyły orientacyjne cele określone w dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED). 20 państw członkowskich (wszystkie z wyjątkiem Francji, Irlandii, Luksemburga, Malty i Holandii, Polski, Hiszpanii i Portugalii) osiągnęło lub przekroczyło orientacyjne trajektorie określone w ich krajowych planach działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych. Jedenaście krajów (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Węgry, Włochy, Litwa, Rumunia i Szwecja) już w 2015 r. było na dobrej drodze do osiągnięcia celów w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych na 2020 rok.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Opatentowane technologie instalacji biogazowych czekają na wdrożenie (17 października 2019)Nowe paliwo przyszłości? Europa zachodnia już coś o tym wie (15 października 2019)III seminarium Corporate Power Purchase Agreement PPA (15 października 2019)Samodzielny montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej w programie Mój Prąd (15 października 2019)Trwają konsultacje projektu rozporządzenia ws. ilości i wartości energii z OZE w aukcjach w 2020 r. (14 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony