Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
19.01.2021 19 stycznia 2021

Precedens w odpadach. Zduńska Wola wygrała w KIO z odpadowymi gigantami

Zduńska Wola wygrała spór z największymi firmami odpadowymi. - To była walka Dawida z Goliatem. Nie chodziło tylko o nasze miasto, ale samorządy w całym kraju. Stoczyliśmy bój w ich imieniu – powiedział Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

   Powrót       21 grudnia 2020       Odpady   

Spółka Remondis wystosowała oświadczenie w tej sprawie. Spólka deklaruje, że mogłaby wykonać usługę o 4 mln zł taniej, i zwraca uwagę na zasady wolnego rynku. Z treścią oświadczenia można się zapoznać tutaj.

[Zaktualizowano 23 grudnia 2020 r.]

Miasto zdecydowało się powołać własną spółkę do odbioru odpadów. Impulsem do działania był nieustanny wzrost cen usług świadczonych przez firmy zewnętrzne. Kiedy na początku 2020 roku urząd rozpisał przetarg na sześć miesięcy (od 1 czerwca do 31 grudnia br. ), Remondis zażądał 6,92 mln zł, a FB Serwis – 7,85 mln zł. Dla porównania, za poprzednie dwa lata współpracy z miastem Remondis otrzymał nieco ponad 13 mln zł. Oznaczało to niemal czterokrotny wzrost cen.

Prezydent Zduńskiej Woli przyznaje, że wzrost cen częściowo wynikał z rosnących kosztów administracyjnych narzucanych przez rząd, ale jak zaznaczył "czuliśmy coraz większą presję cenową". - Obawialiśmy się, że w kolejnym przetargu firmy zażądają jeszcze więcej, a tego nie udźwigną domowe budżety zduńskowolan. By nie być skazanym na współpracę z przedsiębiorstwami zewnętrznymi, zaczęliśmy budować miejską spółkę – wyjaśnił Pokora.

W listopadzie br. urząd ogłosił, że od 1 stycznia 2021 r. wywóz śmieci od mieszkańców powierza powołanemu przez siebie Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej. W odpowiedzi spółka Remondis wniosła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej(1). Argumentowała, że miasto naruszyło przepisy prawa zamówień publicznych i ograniczyło konkurencję. Do sporu dołączyły też inne firmy – FB Serwis i FCC Polska popierając stanowisko Remondisu.

- To była walka Dawida z Goliatem. Po jednej stronie najlepsze kancelarie prawne, reprezentujące wielkie firmy, po drugiej nasi prawnicy, w których racje nigdy jednak nie wątpiłem – opowiada z satysfakcją Konrad Pokora. Urząd utrzymywał, że miał prawo wskazać miejską spółkę do odbioru odpadów i że służy to poprawie jakości obsługi mieszkańców. Krajowa Izba Odwoławcza przyznała rację Zduńskiej Woli. - Udział w sprawie trzech dużych firm i zaangażowanie przez nie najlepszych prawników pokazuje, że to nie był spór tylko o Zduńską Wolę. Biliśmy się w imieniu wszystkich polskich samorządów, dla których przetarliśmy szlak. Pokazaliśmy, że zgodnie z prawem można oddać sprawę śmieci w ręce miejskich spółek – dodał prezydent.

Gminna spółka rozpocznie działalnośc już od nowego roku

Pomyślny dla urzędu wyrok oznacza, że MPGK w Zduńskiej Woli rozpocznie od nowego roku odbiór odpadów z domów i mieszkań na terenie miasta. Spółka jest już do tego niemal gotowa; trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia systemu. - Jestem realistą, więc nie obiecuję mieszkańcom spadku cen wywozu odpadów, ale jestem przekonany, że to zwycięstwo uchroni portfele zduńskowolan przed kolejnymi szokowymi podwyżkami – ocenił Pokora.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Meritum sporu przed KIO
Sygn. sprawy: KIO 3069/20

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

We Wrocławiu SZOP-y odbiorą od mieszkańców odpady problematyczne (04 stycznia 2021)Od Nowego Roku zmienia się firma odbierająca odpady od mieszkańców Bytomia (28 grudnia 2020)Czy pandemia to Eldorado dla spalarni odpadów medycznych? (18 grudnia 2020)Rozporządzenie doprecyzuje nazwy frakcji odpadów, trwają konsultacje (27 listopada 2020)Przepis na sukces gospodarki odpadami w Gdyni? System przyjazny i wygodny dla użytkownika (23 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony