Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy Specjalista ds. Kalkulacji i Raportowania (VBA) SUEZ Polska Sp. z o.o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Napięcie pomiędzy Ottawą i Manilą rośnie. Prezydent Filipin nakazał odesłanie spornych odpadów do Kanady

a+a-    Powrót       23 maja 2019       Odpady   

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte nakazał urzędnikom znalezienie prywatnej firmy żeglugowej, która odwiezie do Kanady odpady. Przypłynęły one kanadyjskim frachtowcem na Filipiny w latach 2013-2014 w ponad 100 kontenerach, oznaczone jako "odpady wtórne". Okazało się jednak, że w części kontenerów były m.in. zużyte pieluchy, odpady komunalne, plastikowe torby. Manila chciała, aby Ottawa je zabrała. Strona kanadyjska zapewniała, że kontenery zawierają plastik nadający się do utylizacji.

Termin upłynął 15 maja

Filipińczycy zutylizowali do tej pory zawartość 34 kontenerów, lecz w porcie zostało ich jeszcze 69. Filipiny w tej sytuacji postawiły Kanadyjczykom ultimatum: kontenery miały być zabrane do 15 maja. Gdy do tej pory tak się nie stało, rzecznik prezydenta Salvador Panelo ogłosił, że jego kraj na swój koszt odeśle odpady do Kanady.

- Jeśli Kanada nie przyjmie swoich odpadów, zostawimy je na ich wodach terytorialnych lub na obszarze 12 mil morskich od linii brzegowej. Stanowisko prezydenta jest zasadnicze i bezkompromisowe: Filipiny jako niezależny, suwerenny kraj nie mogą być traktowane przez inne państwa jako składowisko śmierci - podkreślił Panelo. Dodał, że "Filipińczycy czują się obrażeni, że Kanada traktuje ich kraj jak wysypisko śmieci".

Napięte relacje na linii Ottawa - Manila

W związku z sytuacją filipiński rząd odwołał w zeszłym tygodniu swojego ambasadora i konsulów w Kanadzie. Znany z porywczości prezydent Filipin oznajmił ostatnio, że jest gotów "wypowiedzieć Kanadzie wojnę".

Spór o odpady wyraźnie nadwyrężył stosunki z Ottawą. W ubiegłym roku prezydent Duterte nakazał anulowanie wielomilionowej umowy na zakup 16 helikopterów z Kanady, gdy kanadyjski rząd postanowił dokonać przeglądu umowy z powodu obaw, że filipińska armia mogłaby wykorzystać samoloty do ataków na partyzantów. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Autonomiczne samochody najpóźniej zobaczymy w miastach (14 sierpnia 2019)Udaremniony transport odpadów komunalnych z Niemiec (12 sierpnia 2019)Władze Sri Lanki żądają, by Wielka Brytania zabrała 213 kontenerów z odpadami (26 lipca 2019)Kowalczyk: BDO pozwoli śledzić drogę odpadu od powstania do utylizacji (25 lipca 2019)Sprawdź zakłady importujące odpady z zagranicy (18 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony