
© art08
Dokument KPM 2030 ma za zadanie wspierać zrównoważony rozwój miast i ich okolic w taki sposób, by przyczyniać się m.in. do poprawy jakości życia mieszkańców i dbałości o środowisko naturalne. Jak można przeczytać na portalu KPRM(1), opisywany dokument “przyczynia się do realizacji celów rozwoju i kierunków wskazanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) oraz Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR 2030)”.
Wizja miast na kolejne lata
W projekcie KPM 2030(2) wskazano sześć celów, które wiążą się z dalszą wizją rozwoju polskich miast. Proponowany instrument polityczny dąży do tego, by miasta były kompaktowe, zielone, produktywne, inteligentne, dostępne i sprawne. Jak wskazano, wszystkie te aspekty są ze sobą ściśle związane i nie sposób realizować jednego z nich bez uwzględnienia pozostałych. Wśród wyzwań wpisujących się w horyzont założeń KPM 2030 wymieniono m.in. dbałość o ład przestrzenny i estetyczny, niwelowanie chaotycznej suburbanizacji i negatywnych skutków zmian klimatu w miastach, czy poprawa jakości środowiska przyrodniczego w miastach.
Projektodawca - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - zapowiada, że KPM 2030 będzie wspomagać samorządy w prowadzeniu lokalnych polityk. Ma się to odbywać poprzez wprowadzenie odpowiednich mechanizmów prawnych, finansowych i programowych. Choć nie są one wyszczególnione w informacji na portalu KPRM, to zaznaczono, że “w ich ostateczne wypracowanie będą zaangażowane odpowiednie resorty i instytucje wchodzące w skład Rady Wykonawczej KPM, której utworzenie i zasady działania zostały określone w dokumencie KMP 2030”.
Zgodnie z planami, projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w drugim kwartale br.

Dziennikarz

Przypisy
1/ Informacje o projekcie dostępne pod linkiem:https://www.gov.pl/web/premier/projekt-uchwaly-rady-ministrow-w-sprawie-przyjecia-krajowej-polityki-miejskiej-20302/ Treść projektu do pobrania pod linkiem:
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/krajowe-forum-miejskie/rejestracja/