Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
23.01.2021 23 stycznia 2021

Projekt: 90 proc. dopłaty na wymianę "kopciuchów" w schroniskach górskich

Posłowie Lewicy złożyli w środę w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, którego celem jest eliminacja "kopciuchów" ze schronisk górskich.

   Powrót       14 stycznia 2021       Budownictwo   

Projekt przewiduje, że właściciele schronisk, przede wszystkim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK), otrzymają 90 proc. dopłaty na wymianę pieców na węgiel.

- W Polsce jest około 100 schronisk górskich. Większość z nich opalanych jest węglem. W ciągu ostatnich 30 lat polski rząd nie miał dobrego pomysłu, żeby tę sytuację zmienić - argumentował poseł Lewicy Przemysław Koperski. - Mamy nadzieję, że środki finansowe, które są zawarte w funduszu termomodernizacji, to jest ponad 3 mld zł na lata 2020-2029, pozwolą wyasygnować kwotę ok. 20 mln zł, żeby kwestie smogu w schroniskach górskich zlikwidować - ocenił.

Czytaj też: Niezdrowe uzdrowiska

Jak podkreślił europoseł Marek Balt, "dobrze, żeby wizytówką naszych gór nie były tiry z węglem, nie były kopcące schroniska, ale żeby były schroniska wyposażone w nowoczesne, elektryczne kotły ogrzewające te miejsca". - Jest to wstyd, że w naszych pięknych górach czuć spaleniznę spalonego węgla i zamiast cieszyć się świeżym, czystym, zdrowym powietrzem, musimy wdychać zanieczyszczenia - dodał.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, nowela zakłada dodanie schronisk górskich do listy obiektów o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków. Wynikiem proponowanej zmiany będzie możliwość zaliczenia inwestycji w budynki będące schroniskami górskimi do przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Budżet programu Czyste Powietrze na lata 2018-2029 to 103 mld zł. Jego operatorem są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PAS wylicza mankamenty Czystego Powietrza (22 stycznia 2021)Katowice: 4 mln zł dofinansowania z programu likwidacji niskiej emisji (15 stycznia 2021)Warszawski Panel Klimatyczny. Jakie rekomendacje dla stolicy? (13 stycznia 2021)Komu dom pełen słońca? (05 stycznia 2021)Weszła w życie nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (04 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony