
© samopauser
3 lutego 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych (numer z wykazu: 274(1)).
Rozpoczęły się konsultacje publiczne tego projektu.
W uzasadnieniu projektu rozporządzenia wskazano, że jest ono wydawane na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Tekst jednolity ustawy dostępny tutaj Dz. U. z 2022 r. poz. 2519), zgodnie z którym minister właściwy do spraw gospodarki wodnej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu określi, w drodze rozporządzenia, warunki wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych, biorąc pod uwagę:
- bezpieczeństwo i zdrowie osób obsługujących stacje zlewne;
- ochronę wyposażenia technicznego stacji zlewnych;
- wpływ mieszaniny nieczystości ciekłych na mechaniczno-biologiczne procesy oczyszczania;
- ochronę wód przed zanieczyszczeniem.
Nowela Prawa wodnego wprowadziła zmiany w ustawie czystościowej
Jak przypomniano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR), nowelizacja Prawa wodnego z lipca ubiegłego roku (Dz. U. poz. 1549) wprowadziła do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zmiany, które polegały na „doprecyzowaniu i wyodrębnieniu kwestii dotyczących opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości z przydomowych oczyszczalni ścieków, w zakresie obowiązków związanych z utrzymaniem czystości i porządku odnoszących się do właścicieli nieruchomości, gmin i przedsiębiorców prowadzących swoją działalność w tym zakresie”. Obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 października 2002 r. w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 939) nie uwzględnia wymienionych zmian. Stąd też potrzeba aktualizacji rozporządzenia oraz jego załącznika, czyli wzoru potwierdzenia odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną.
Ponadto wspomniana nowelizacja Prawa wodnego zmieniła dział administracji rządowej przypisany dla przedmiotowego rozporządzenia. - Dotychczas kwestia ta przypisana była do działu administracji rządowej „budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo”, którym kieruje Minister Rozwoju i Technologii. Aktualnie rozporządzenie przypisane jest do działu „gospodarka wodna”, którym kieruje Minister Infrastruktury – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Wpływ na środowisko naturalne
W OSR wskazano, że wyodrębnienie kwestii związanej z usuwaniem nieczystości ciekłych z instalacji przydomowych systemów oczyszczania ścieków w proponowanym rozporządzeniu będzie skutkowało zmniejszeniem „antropopresji na środowisko wodne poprzez ograniczenie zrzutu ścieków do wód i do gleby, a także poprawę jakości oczyszczonych ścieków”.
Czytaj: Temat Miesiąca: Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Techniczny i dostosowawczy charakter zmian dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na opróżnianiu osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków na podstawie dotychczasowych przepisów „realizowali tę usługę jako opróżnianie zbiorników bezodpływowych”. - Wyodrębnienie kwestii dotyczącej opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości z przydomowych oczyszczalni ścieków nie spowodowało zatem zmian w sposobie funkcjonowania adresatów rozporządzenia, a jedynie spowodowało doprecyzowanie zakresu dotyczącego prowadzonej przez nich działalności – podkreślono w uzasadnieniu. Charakter zmian wprowadzonych do wzoru potwierdzenia odbioru nieczystości ciekłych jest „techniczny i dostosowawczy” i nie rozszerza jego zakresu merytorycznego.
Dlatego też w opinii projektodawców wystarczy 14-dniowy okres vacatio legis i nie zachodzi konieczność ustanawiania przepisów przejściowych.

Sekretarz redakcji, geograf

Przypisy
1/ Projekt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych znajduje się w RC:https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12369055/katalog/12948838#12948838