
© vegefox.com
W tym tygodniu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów dodano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne (Numer projektu RD734(1)). Za jego opracowanie odpowiada Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Zmiany w Prawie geologicznym
Warto przypomnieć, że art. 274 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2625, z późn. zm.) powiązał wysokość opłaty jednostkowej za usługi wodne za pobór wód podziemnych oraz wód powierzchniowych odpowiednio z dostępnymi zasobami wód podziemnych oraz średnim niskim przepływem z wielolecia (SNQ). Zastosowanie tych kryteriów zostało jednak odroczone w czasie (najpierw do końca 2019 r., a następnie do końca 2023 r.).
Procedowany obecnie projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (UD280, numer druku sejmowego: 3238), nazywane dalej ustawą PGiG, przewiduje zmiany, które mają na celu wyeliminowanie trudności praktycznych w ustaleniu SNQ dla poszczególnych wód oraz dostępnych zasobów wód podziemnych.
- Rekomenduje się wydanie nowego rozporządzenia opłatowego, co wynika z planowanego wejścia w życie ustawy PGiG, w zakresie dotyczącym zmiany art. 270 ust. 6, art. 271 ust. 2 i 3 oraz art. 274 ust. 1 ustawy – Prawo wodne – wskazano na stronie KPRM. Dodając, że „celem wprowadzenia nowego rozporządzenia opłatowego jest odstąpienie od powiązania wysokości opłat za usługi wodne za pobór wód podziemnych oraz wód powierzchniowych odpowiednio od dostępnych zasobów wód podziemnych oraz średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ)”. Taka zmiana ma uprościć system opłat za usługi wodne oraz wyeliminować powstawanie „znacznych wątpliwości interpretacyjnych”.
Specustawa odrzańska
Wydanie nowego rozporządzenia opłatowego jest ponadto podyktowane procedowanym obecnie projektem ustawy o rewitalizacji Odry (UD488, numer druku sejmowego: 3303), czyli tzw. specustawy odrzańskiej.
Specustawa wprowadza bowiem zmiany, które odnoszą się do pomp ciepła i akumulatorów ciepła warstwy wodonośnej (tzw. ATES). - Rozwiązania powinny obniżyć opłaty za usługi wodne dla instalacji wykorzystujących wody gruntowe do produkcji ciepła użytkowego z jednoczesnym poszanowaniem zasady zwrotu kosztów za usługi wodne (wynikającej z przepisów unijnych) – wskazano.
Dalej specustawa wprowadza zmiany dotyczące zakładów górniczych. Chodzi o wprowadzenie „współczynników różnicujących jednostkową stawkę opłaty za usługę wodną, jaką jest korzystanie z systemu retencyjno-dozującego lub innego systemu pozwalającego uzyskać ten sam efekt, co system retencyjno-dozujący – w przypadku zakładów odprowadzających ścieki o zwiększonym zasoleniu oraz współczynnik różnicujący jednostkową stawkę opłaty za usługę wodną jaką jest oczyszczenie lub podczyszczanie ścieków lub wód pochodzących z odwadniania zakładów górniczych, zawierających chlorki i siarczany, w systemie oczyszczania lub podczyszczania ścieków przemysłowych”.
Co więcej, ustawa o rewitalizacji Odry ma zmobilizować zakłady powodujące zwiększone zasolenie do „podejmowania działań inwestycyjnych prowadzących do ograniczenia ilościowego i czasowego wstrzymania odprowadzania chlorków i siarczanów do wód w sytuacji wystąpienia suszy hydrologicznej”. Ma to nastąpić poprzez zmiany w systemie opłat za usługi wodne.
Czytaj: Monitoring ścieków zrzucanych w dorzeczach Odry i Wisły. Jest projekt rozporządzenia
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2023 r.

Sekretarz redakcji, geograf
Przypisy
1/ Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodnehttps://www.gov.pl/web/premier/projekt-rozporzadzenia-rady-ministrow-w-sprawie-jednostkowych-stawek-oplat-za-uslugi-wodne