
© EwaStudio
We wtorek, 12 lipca br., Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych.
Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM), „projekt stanowi realizację działań związanych z Krajowym Planem Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), w dziedzinie poprawy warunków mieszkaniowych”. Projekt został przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii.
Poniżej opublikowana przez KPRM lista rozwiązań proponowanych w projekcie:
Poprawa warunków życia w istniejącym zasobie mieszkaniowym
- Środki będą przekazywane w ramach:
- grantu na pokrycie 50% kosztów instalacji odnawialnego źródła energii (grant OZE) w budynkach wielorodzinnych.
- Z rozwiązania skorzystają przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe. W przypadku inwestycji towarzystw budownictwa społecznego (TBS) czy społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM), możliwe będzie uzyskanie grantu OZE również na etapie budowy;
- wyższej premii i grantu na pokrycie łącznie do 41% kosztów termomodernizacji budynków wielorodzinnych.
- Dotyczy to wszystkich budynków wielorodzinnych, niezależnie od ich właścicieli. Z rozwiązania skorzystają przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe.
- premii i grantów na pokrycie do 90% kosztów remontów zamieszkałych budynków komunalnych – pod warunkiem wymiany źródła ciepła na niskoemisyjne lub podłączenia do sieci ciepłowniczej.
- Dotyczy to budynków mieszkalnych, które należą do samorządów albo spółek z większościowym udziałem samorządów.
- grantu na pokrycie 50% kosztów instalacji odnawialnego źródła energii (grant OZE) w budynkach wielorodzinnych.
Rozszerzenie programu budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK)
- Gminy zyskają dostęp do wyższego o 15-25% bezzwrotnego wsparcia na pokrycie kosztów budowy nowych mieszkań komunalnych i społecznych mieszkań czynszowych. Inwestycje będą realizowane głównie w ramach TBS oraz SIM.
- W przypadku społecznych mieszkań czynszowych, maksymalny poziom wsparcia zostanie podniesiony z obecnych 35% na 60%.
- W przypadku mieszkań komunalnych, maksymalny poziom wsparcia zostanie podniesiony z obecnych 80% na 95% kosztów inwestycji.
- Warunkiem uzyskania wyższego wsparcia z programu BSK będzie spełnianie podwyższonych standardów efektywności energetycznej.
- Inwestycje w społeczne mieszkania czynszowe, realizowane w ramach programu BSK, będą mogły uzyskać dodatkowy grant OZE na pokrycie 50% kosztów instalacji odnawialnego źródła energii.
Rozwiązania dotyczące premii termomodernizacyjnej i remontowej
- Premia termomodernizacyjna wzrośnie z 16% do 26%.
- Premia remontowa wzrośnie z 15% do 25%.
- Wyższe wsparcie zachęci większą liczbę, głównie wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych, do realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych.
- Premia remontowa będzie mogła być przyznawana na remonty budynków mieszkalnych wielorodzinnych oddanych do użytkowania co najmniej 40 lat przed dniem złożenia wniosku o przyznanie premii.
- Dotychczas do premii kwalifikowały się jedynie budynki oddane do użytkowania przed 14 sierpnia 1961 r.
- Zmiana terminu wynika z faktu, że coraz większym problemem staje się stan techniczny budynków wybudowanych w latach 60., 70 i 80. XX w., a więc głównie budynków z tzw. wielkiej płyty. Zdaniem ekspertów (np. opracowania Instytutu Techniki Budowlanej), budynki tego typu są generalnie wytrzymałe i nie ma ryzyka ich wycofania z zasobu mieszkaniowego, jednak po ok. 40 latach wymagają podjęcia prac remontowych.
- Już obecnie właściciele lub zarządcy budynków z wielkiej płyty mogą korzystać z wsparcia termomodernizacji oraz wsparcia montażu kotew łączących warstwę fakturową z konstrukcją budynku. Nowy instrument pozwoli na korzystanie z dofinansowania prac, które nie wiążą się bezpośrednio z termomodernizacją, np. remonty klatek schodowych i innych powierzchni wspólnych. Pozwoli to na poprawę jakości zamieszkania oraz estetyki budynków.
- Projekt realizuje dwa kamienie milowe KPO, co umożliwi nam w najbliższych miesiącach złożenie wniosku do Komisji Europejskiej o pierwszą płatność. W sumie na działania dotyczące budowy nowych mieszkań lub poprawy stanu technicznego istniejących budynków w KPO przewidziano 3 955 mln euro. Z tego 855 mln euro będzie miało w swojej dyspozycji Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Pozostałą kwotą będzie dysponował Minister Klimatu i Środowiska realizujący program Czyste Powietrze. Ze swojej puli pieniędzy będziemy budować mieszkania o podwyższonej efektywności energetycznej oraz zmniejszać zużycie energii w istniejących budynkach – zapowiada minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, cytowany w informacji prasowej.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (z wyjątkiem tych przepisów, które zaczną obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia).
Czytaj: [Wywiad] Budownictwo zrównoważone w Polsce – czym jest i jakie standardy musi spełniać
Artykuł powstał na podstawie komunikatów prasowych KPRM i MRiT.

Sekretarz redakcji, geograf
