Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska TEAM PREVENT POLAND SP Z O.O.

Projekt ustawy zakładający przeznaczanie 0,5 proc. PKB na walkę ze smogiem odrzucony

a+a-    Powrót       08 czerwca 2018       Powietrze i klimat   

Posłowie w czwartek odrzucili w pierwszym czytaniu projekt PO zakładający przeznaczanie 0,5 proc. PKB rocznie na walkę ze smogiem. Według partii rządzącej taki wydatek mógłby przyczynić się do destabilizacji finansów publicznych. Za odrzuceniem projektu głosowało 235 posłów, przeciw 198, nikt się nie wstrzymał.

Przygotowany przez PO poselski projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska oraz innych ustaw zakładał przede wszystkim przeznaczanie rocznie 0,5 proc. PKB na rzecz poprawy jakości powietrza. Środki na walkę ze smogiem miały pochodzić m.in. z funduszy ochrony środowiska (np. NFOŚiGW i WFOŚiGW) czy z budżetu państwa. W tym ostatnim przypadku chodzi o dochody państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Obecnie - zgodnie z prawem UE - połowa tych środków musi być przeznaczana na działania związane z ochroną klimatu.

Więcej o projekcie pisaliśmy w styczniu tutaj.

Według partii rządzącej, która złożyła wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, przygotowane przez polityków opozycji nowe prawo było niedopracowane. Projekt nie był też konsultowany i nie oszacowano w nim rzeczywistych skutków finansowych. Politycy PiS dowodzili, że gdyby ustawa zaczęła obowiązywać, spowodowałaby istotne ograniczenia dochodów gmin, a także zwiększyłaby deficyt państwa. Jak dodawali, przeznaczenie 0,5 proc. PKB rocznie na walkę ze smogiem kosztowałoby ponad 9 mld zł każdego roku, co mogłoby doprowadzić do destabilizacji finansów publicznych.

Negatywną opinię nt. projektu wyraziło też Ministerstwo Środowiska. Resort wskazał m.in., że część postulatów przedstawionych w projekcie została już zrealizowana przez rząd, bądź jest w trakcie realizacji. Wskazano tu na rozporządzenie dot. kotłów czy przyjęty przez rząd projekt ustawy dot. norm jakości dla węgla. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Świnoujście: 3 mln zł na termomodernizację budynków szkolnych (20 marca 2019)Raport ONZ: Tylko globalna interwencja pozwoli uniknąć katastrofy (20 marca 2019)Łamanie zakazu handlu „kopciuchami” można zgłaszać mailowo (12 marca 2019)Ekodoradcy pomogą gminom w pozyskiwaniu środków na ochronę środowiska (07 marca 2019)Korea Południowa chce oczyszczać powietrze wywołując sztuczne deszcze (06 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony