Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Regionalny Inżynier Sprzedaży (rynek komunalny) Hays
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

Proponowana cena za metr sześć. wody od 1,5 zł do 57 zł

a+a-    Powrót       13 kwietnia 2018       Woda   

Rozpiętość cen za pobór metra sześciennego wody, jakie we wnioskach taryfowych zaproponowały firmy wodno-kanalizacyjne, waha się od 1,58 zł do 57 zł - poinformowała w środę wiceszefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska.

- Naszym głównym zadaniem jako Wód Polskich jest ochrona mieszkańców Polski przed nieuprawnionymi wzrostami cen (wody - PAP), a także zapewnienie wszystkim mieszkańcom dostępu do wody właściwej jakości i w akceptowalnie społecznie cenie - podkreśliła Kopczyńska na środowym posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego.

Zatwierdzenie taryf do 26 kwietnia

Wiceszefowa Wód Polskich poinformowała, że do RZGW jak i centrali trafiło 2539 wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Zgodnie z prawem musiały je złożyć do 12 marca. Regulatorzy do 26 kwietnia mają czas na ich zatwierdzenie. Wiceprezes wyjaśniła, że pewne opóźnienia mogą wystąpić, gdy trzeba będzie uzupełnić bądź poprawić wniosek. Najwięcej wniosków - bo 423 - trafiło do RZGW w Warszawie.

- Dotychczas nie została jeszcze wydana decyzja ws. zatwierdzenia taryf. Wnioski są analizowane pod względem merytorycznym, znaczny odsetek zawiera braki w dokumentacji - dodała. Wody Polskie w przesłanej PAP informacji poinformowały, że do końca marca zweryfikowano 37 proc. propozycji taryf.

Kopczyńska wyjaśniła, że do czasu zatwierdzenia taryf i opublikowania ich na stronach regulatorów, nie może poinformować, jakie ceny zaproponowały poszczególne firmy wodno-kanalizacyjne. - Jest to objęte tajemnicą przedsiębiorstwa - zaznaczyła.

1887 propozycji podwyżek

Wiceprezes poinformowała jednak, że ze statystyk wynika, że podwyżki cen zaproponowano w 1887 wnioskach taryfowych; w 448 ceny się nie zmieniły; a w 173 ceny są niższe od obecnie obowiązujących. Najniższa zaproponowana stawka za pobór 1 m sześc. wody to 1,58 zł - najwyższa 57 zł netto. W przypadku ścieków, to odpowiednio 1,98 zł i 37,94 zł.

Kopczyńska zapewniła, że taryfy, w których zaproponowano bardzo wysokie stawki, bądź gdzie zwiększono koszty przedsiębiorstw mimo braku inwestycji, będą szczególnie kontrolowane. Zwróciła uwagę, że w wielu przypadkach, gdzie zaproponowano podwyżki, są one zgodne z prawem, gdyż np. uwzględniają inflację, bądź prowadzone inwestycje.

Wnioski taryfowe zatwierdzone przez regulatorów będą obowiązywać przez najbliższe trzy lata. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bisfenol A nawet w sklepowych paragonach? Gdańsk na detoksie (19 marca 2019)MGMiŻŚ: będzie nowela ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę (06 marca 2019)Można zgłaszać uwagi w sprawie skuteczności unijnych dyrektyw wodnych (06 marca 2019)Woda w Ostrowi Mazowieckiej zagrożona skażeniem (27 lutego 2019)Szpital w Toruniu będzie oszczędzał wodę i energię (26 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony