Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista ds. kontroli jakości i zarządzania ryzykiem w projektach PGW Wody Polskie
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Koncepcja przebudowy inwestycji na jeziorze Jamno coraz bliżej

a+a-    Powrót       14 czerwca 2019       Woda   

W czwartek, podczas konferencji prasowej na Kanale Jamneńskim w Mielnie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował o podpisanej 12 czerwca umowie z Energą Invest na wykonanie koncepcji przebudowy inwestycji, którą minister nazwał "jednym z elementów partactwa dokonanego na jez. Jamno".

Inwestycję na Kanale Jamneńskim w gminie Mielno (woj. zachodniopomorskie) w 2013 r. zrealizował likwidowany Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. W styczniu 2018 r. to PGW Wody Polskie przejęło nadzór nad urządzeniami i wodami w Polsce i to ono zajęło się sprawą jeziora Jamno, które przez budowę niesterownych wrót sztormowych, od 6 lat ulega degradacji.

- Jezioro Jamno jest dla nas niezwykle ważne - dokończenie tej inwestycji, a przede wszystkim przebudowanie jej w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, a na pewno naprawienie tego, z czym mamy do czynienia obecnie. W związku z tym zaczynamy ten proces inwestycyjny poprzez podpisanie umowy z wykonawcą na koncepcję wielozadaniową, w tym zakresie – powiedział Gróbarczyk.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu wód w jeziorze

Gróbarczyk, mówiąc o założeniach dotyczących inwestycji, w pierwszej kolejności wymienił naprawę obecnego stanu, sterowności wrót, co pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w jeziorze. Następnie powiedział o przebudowie "całej inwestycji". - I tu oczekujemy na koncepcję, którą przedstawi wykonawca w zakresie właśnie podpiętrzenia stopnia wodnego oraz śluzy – zaznaczył minister. Podkreślił, że nadal brany jest pod uwagę wariant przywrócenia żeglugi z zakresie turystycznym, umożliwienia swobodnego wyjścia z jeziora na morze.

Dodał, że to wiąże się z przebudową stojącego na morzu falochronu, który nazwał „dziwactwem”. To zadanie, które jest w kompetencjach Urzędu Morskiego, też ma zostać ujęte w koncepcji. Ta ma być gotowa do 15 listopada 2019 r.

Przebudowę inwestycji na Kanale Jamneńskim, w tym wrót sztormowych, Gróbarczyk zapowiedział 22 września 2018 r. podczas konferencji prasowej w miejscu inwestycji. Wstępnie ocenił wówczas koszt robót na ok. 20 mln zł. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Żywiec likwiduje nielegalne wysypisko. Sprawa w prokuraturze (07 kwietnia 2020)Zanieczyszczenie świetlne wpływa na pogorszenie stanu ekosystemów wodnych (29 listopada 2019)Ponad 44 mln zł dla Kartuz na oczyszczenie jezior (13 września 2019)Poznań: Aerator na jeziorze Strzeszyńskim przeszedł renowację (22 maja 2019)Wody Polskie przystępują do ogłoszenia przetargu na koncepcję rozwiązania problemów Węzła Wodnego Jamneńskiego (29 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony