
© Tomasz Zajda
Projekt rozporządzenia(1) Ministra Rozwoju i Technologii zmienia rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Przepisy krajowe umożliwią produkcję oraz wprowadzanie do obrotu gazowych absorpcyjnych pomp ciepła, w których w roztworze czynnika chłodniczego, jako środek antykorozyjny, wykorzystywany jest Cr (VI).
Czytaj: Pompy ciepła a hałas – pytają posłowie. Możliwa zmiana przepisów
Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji (OSR), nowelizacja ma na celu transpozycję do krajowego porządku prawnego dyrektywy delegowanej 2023/171 z dnia 28 października 2022 r., zmieniającej załącznik III do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE w odniesieniu do wyłączenia dotyczącego sześciowartościowego chromu jako środka antykorozyjnego w gazowych absorpcyjnych pompach ciepła. Przedmiotowe przepisy stanowią odpowiedź Komisji Europejskiej na złożony wniosek o przyznanie wyłączenia w zakresie stosowania sześciowartościowego chromu w gazowych absorpcyjnych pompach ciepła.
- Z uwagi na fakt, iż gazowe pompy ciepła mogą zapewnić większą efektywność energetyczną w porównaniu do technologii kotłów kondensacyjnych, procedowane przepisy pozwolą na stosowanie bardziej ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań technologicznych – czytamy.
Europejski rynek pomp ciepła nabiera rozpędu
Zgodnie z wyliczeniami Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA), do 2030 r. ma zostać zainstalowanych ponad 45 milionów nowoczesnych technologii grzewczych.
Szybki rozwój pomp ciepła sprawił, że 19,75 mln systemów zainstalowanych w Europie pozwoliło uniknąć 52,3 mln ton emisji CO2e rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi roczna emisja Grecji. Europejski przemysł pomp ciepła zatrudnia obecnie ponad 160 tys. osób, z czego około 37% w produkcji.
Najnowszy raport organizacji pokazuje statystycznie istotną korelację między spadkiem stosunku cen gazu do cen energii elektrycznej a wzrostem sprzedaży pomp ciepła. Na przykład w 2022 r. stosunek cen energii elektrycznej do cen gazu w Holandii znacznie spadł w porównaniu z 2021 r., co spowodowało niemal podwojenie rynku pomp ciepła.
W Polsce, zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, zgłoszono użytkowanie ponad 318 tys. pomp ciepła.

Redaktor
Przypisy
1/ Projekt rozporządzenia na stronach RCLhttps://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12373953/katalog/12986697#12986697