Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Planista przestrzenny ds. OZE wpd Polska sp.zo.o.
QS1: Jednofazowy mikroinwerter dedykowany dla 4 modułów PV o łącznej mocy 1200W APsystems

Pakiet przepisów w obszarze prosumentów i spółdzielni energetycznych - rozpoczęły się konsultacje publiczne

a+a-    Powrót       18 maja 2020       Energia   

Ministerstwo Klimatu opublikowało projekty trzech rozporządzeń na temat: przyłączania mikroinstalacji, zasad rozliczeń prosumentów i funkcjonowania spółdzielni energetycznych. Skierowano je do konsultacji publicznych, które potrwają do 29 maja br.

Celem pakietu jest wprowadzenie jasnych i przejrzystych zasad przyłączania i rozliczania energii w ramach mikroinstalacji prosumenckich, które wyeliminują rozbieżności w tym obszarze, a które wynikają z odmiennego podejścia poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych.

W skład pakietu wchodzą:

  1. projekt rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączenia oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym,
  2. projekt rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń prosumentów energii odnawialnej,
  3. projekt rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń spółdzielni energetycznych.

Jednym z kluczowych elementów regulacji jest przyjęcie przez Ministerstwo Klimatu optymalnej z punktu widzenia prosumentów, wektorowej metody bilansowania. Pewność i przewidywalność warunków funkcjonowania instalacji prosumenckich będzie dodatkowym stymulantem do rozwoju tego typu działalności.

Analogiczne rozwiązania zastosowano w odniesieniu do spółdzielni energetycznych, dla których również przyjęto optymalne rozwiązania związane z bilansowaniem, dzięki czemu resort klimatu oczekuje, że spółdzielnie energetyczne staną się atrakcyjnym sposobem budowy lokalnej energetyki poprawiającej bezpieczeństwo energetyczne państwa.

Czytaj: Pomysł spółdzielni energetycznych zainteresował branżę OZE. Brak jednak szczegółów systemu wsparcia

Źródło: MK

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jest projekt nowelizacji ustawy o OZE (05 sierpnia 2020)Wiatr w żagle transformacji energetycznej, czyli w jaki sposób reguła 10 H ma zostać złagodzona (30 lipca 2020)Europejska branża pozyskiwania ciepła z energii słonecznej zobowiązuje się aktywnego udziału w Green Recovery (27 lipca 2020)Konferencja ITP nt. intensyfikacji produkcji zwierzęcej w tym roku online (27 lipca 2020)Obowiązek OZE dla przedsiębiorstw obrotu energią w 2021 r. bez zmian (21 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony