Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalist(k)a ds. energetyki obywatelskiej Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
Pożyczka termomodernizacyjna na modernizację budynków wielorodzinnych Alior Bank

Duży przetarg na dostawę inteligentnych liczników

a+a-    Powrót       03 marca 2020       Energia   

Energa Operator ogłosiła przetarg na dostawę blisko 600 tysięcy inteligentnych liczników. Liczniki przystosowane będą do potrzeb prosumentów, umożliwiając im szybszy montaż mikroinstalacji OZE.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Energi(1), przetarg obejmuje dostawę liczników jednofazowych i trójfazowych – łącznie 593 tys. urządzeń. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest do 15 lipca 2020 roku.Po zakupie Energa Operator będzie dysponowała już ponad 1,5 mln inteligentnych liczników.

Możliwości smart liczników

Inteligentne liczniki, poza zdalnym pomiarem w czasie rzeczywistym, eliminującym ryzyko ewentualnych błędów odczytowych, pozwalają na bieżące monitorowanie i lepsze zarządzanie zużyciem energii. Ułatwiają prawidłowe prognozowanie zarówno zużycia, jak i produkcji energii w mikroinstalacjach.

Za pomocą portalu www.mojlicznik.energa-operator.pl lub mobilnej aplikacji „Mój licznik”, odbiorcy mogą przeprowadzić szczegółową analizę poboru energii w określonych okresach – dzień, miesiąc lub rok, a także przeprowadzić symulację kosztów dla poszczególnych grup taryfowych przy użyciu cen wybranego sprzedawcy.

Dodatkowo, poprzez zdalną transmisję umożliwiają realizację takich usług, jak aktualizacja grupy taryfowej w przypadku zmiany umowy przez odbiorcę czy powiadomienie operatora o błędach technicznych, takich jak brak napięcia. A to wszystko bez konieczności interwencji ze strony przyłączonych do sieci podmiotów.

Liczniki dwukierunkowe

- W związku z trwającą koniunkturą na rynku mikroinstalacji, Energa Operator wybierając nowe urządzenia pomiarowe, postawiła na liczniki dwukierunkowe, które liczą zarówno pobraną energię, jak i tę wprowadzoną do sieci przez przydomowe źródło wytwórcze - czytamy w komunikacie.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kw., co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Szczegółowe dane znajdują się na stronie:
http://zakupy.energa-operator.pl

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Radiowy system odczytywania wodomierzy już w całych Piekarach Śląskich (15 stycznia 2020)Będą kontrole. UODO skontroluje operatorów zdalnych wodomierzy (13 stycznia 2020)Od Nowego Roku niższe opłaty za prąd dzięki odzyskowi energii z hamowania pociągów (12 grudnia 2019)Wodociągi Chrzanowskie stawiają na radiowy odczyt wodomierzy (26 listopada 2019)Białystok: Podpisano umowę na wspólne zakupy prądu (15 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony