Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ocen stanu wód Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Wody Polskie przystępują do ogłoszenia przetargu na koncepcję rozwiązania problemów Węzła Wodnego Jamneńskiego

a+a-    Powrót       29 listopada 2018       Woda   

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zainicjowało konsultacje społeczne, by wysłuchać głosu mieszkańców okolicznych terenów, samorządowców, ekologów, przedsiębiorców oraz innych użytkowników Jamna. W siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie odbyło się posiedzenie zespołu roboczego zajmującego się przygotowaniem koncepcji przebudowy Kanału Jamneńskiego.

- W tej chwili przystępujemy do ogłoszenia przetargu na wykonanie koncepcji, która kompleksowo rozwiąże problemy Węzła Wodnego Jamneńskiego. Planowane jest przebudowanie wejścia kanału od strony Morza Bałtyckiego, liczymy na zaangażowanie Urzędu Morskiego w Słupsku – mówił podczas spotkania Wojciech Skowyrski, z-ca dyrektora Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą w PGW Wody Polskie. Dodał, że usterowione zostaną także wrota sztormowe a w ramach węzła przedstawione zostaną trzy warianty rozwiązań. Rozpatrywany będzie także element mostu zwodzonego pozwalającego na przejście do mariny, która będzie zlokalizowana po lewej stronie kanału. W ramach opracowania przygotowane zostanie studium wykonalności obejmujące cały temat.

Debata odbyła się w piątek, 23 listopada br. Kolejny raz dyskutowano nad koncepcją, która będzie w najszerszym stopniu zaspokajać rozmaite interesy i oczekiwania grup społecznych korzystających z Jeziora Jamno. Podczas spotkania w Szczecinie dyskutowano nad konkretną koncepcją i możliwością wdrażania jej w życie. Przedstawiciele strony społecznej zobowiązali się w ciągu trzech tygodni opracować zarys projektu i skonsultować go z Urzędem Miasta w Koszalinie i Urzędem Gminy w Mielnie. Wiele kwestii pozostaje jeszcze do uzgodnienia, ale widać, że z każdej strony jest chęć współpracy i rozwiązania problemu.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń ekologicznych, które zainicjowały konieczność zmian w obrębie nurtu jamneńskiego, przedstawiciele Urzędów Miasta z Mielna i z Koszalina oraz dyrekcja Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie i dyrektor Zarządu Zlewni w Koszalinie. Posiedzenie zespołu roboczego miało na celu wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego jeziora jamneńskiego. Zadaniem zespołu roboczego jest pogodzenie konieczności troski o zagadnienia ekologiczne, przeciwpowodziowe, turystyczne oraz gospodarcze, bo Jezioro Jamno to jeden z najszerzej zagospodarowanych akwenów w województwie zachodniopomorskim.

Kolejne spotkanie zespołu roboczego odbędzie się jeszcze w 2018 roku. Tym razem miejscem dyskusji o przyszłości Jeziora Jamno będzie prawdopodobnie Koszalin.

Źródło: KZGW

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Koncepcja przebudowy inwestycji na jeziorze Jamno coraz bliżej (14 czerwca 2019)Poznań: Aerator na jeziorze Strzeszyńskim przeszedł renowację (22 maja 2019)Wody Polskie wycofały się z budowy bystrza dla jeziora Jamno (22 sierpnia 2018)Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie jeziora Jamno (28 czerwca 2018)Unijne dofinansowanie na polsko-słowackie projekty (27 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych