Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej
GoBloo firmy Columbus Energy

Przy olsztyńskim lotnisku powstanie elektrownia fotowoltaiczna

a+a-    Powrót       27 grudnia 2018       Energia   

Przy olsztyńskim lotnisku Dajtki powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 3 MW. Będzie to największa tego typu elektrownia w mieście i okolicach, zbuduje ją lokalna firma.

Elektrownię fotowoltaiczną przy olsztyńskim lotnisku Dajtki zbuduje firma Bob Energetyk z Olsztyna. Jej prezes Bogusław Wojciechowski powiedział PAP, że decyzja o inwestycji jest motywowana troską o ochronę środowiska oraz tym, że obecnie tylko ten sektor energetyki może liczyć na wsparcie. - Nie możemy się skazywać na oddychanie smogiem, a skoro upadło wspieranie energetyki wiatrowej, pozostaje fotowoltaika - przyznał prezes Bob Energetyk.

Firma Bob Energetyk ma już za sobą załatwianie spraw formalno-prawnych dotyczących inwestycji. Budowa farmy fotowoltaicznej ma się rozpocząć na wiosnę. - Wyprodukowaną energię będziemy sprzedawać na Towarowej Giełdzie Energii tak, jak to czynimy z energią wyprodukowaną na innych naszych farmach fotowoltaicznych - powiedział Wojciechowski.

Firma Bob Energetyk elektrownię fotowoltaiczną o mocy 2 MW ma obecnie w Olsztynku. Elektrownia ta jest usytuowana na byłym wysypisku śmieci. W sumie elektrownie należące do tej firmy produkują energię o mocy 10 MW, w perspektywie planowane jest podwojenie ilości uzyskiwanej energii. Elektrownia fotowoltaiczna na lotnisku Dajtki o mocy 3 MW będzie największą tego typu w Olsztynie i okolicach.

40 mikroźródeł w 2017 roku

Pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. energetycznych Karol Więckowski poinformował PAP, że w 2017 roku do sieci podłączono w Olsztynie 40 mikroźródeł, a na terenie komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji powstała elektrownia o mocy 180 kW, która częściowo pokrywa zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na energię.

W latach 2015-16 na terenie Olsztyna powstały elektrownie o łącznej mocy zainstalowanej 2360 kW. W tym samym czasie powstały 82 mikroźródła (o mocy poniżej 40 kW) o łącznej mocy 978 kW.

- Zakłada się, że wszystkie obiekty gminy, w których realizowane są projekty termomodernizacyjne, wyposażone będą w źródła fotowoltaiczne pokrywające w różnym stopniu potrzeby energetyczne dla realizacji ich funkcjonowania - podał Więckowski.

Zarówno Więckowski, jak i Wojciechowski przyznali w rozmowach z PAP, że na Warmii rośnie zainteresowanie elektrowniami fotowoltaicznymi. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Blisko 5 mld zł inwestycji w fotowoltaikę w ramach systemu aukcyjnego w latach 2018-2020 (15 kwietnia 2019)Na Węgrzech otwarto największą elektrownię fotowoltaiczną w kraju (12 kwietnia 2019)Szpital w Toruniu będzie oszczędzał wodę i energię (26 lutego 2019)25 proc. OZE w 2035 r. w ukraińskim miksie energetycznym (20 lutego 2019)Pomorskie: Zakończyła się termomodernizacja jednostek kultury (08 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony