Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Aplikacja Isover, czyli jak zrozumieć i obliczyć swoje potrzeby izolacyjne firmy Saint-Gobain
ECOPanel: nowoczesny system do zbierania i analizowania danych nt. zużycia energii firmy Engie

Przyjazne środowisku alternatywy dla klimatyzacji

a+a-    Powrót       07 sierpnia 2017       Zrównoważony rozwój   

Nocna wentylacja, klimatyzer i gruntowny wymiennik ciepła to tylko niektóre sposoby na klimatyzację przyjazną nie tylko naszemu zdrowiu, ale także środowisku. Czy w dobie domów ekologicznych takie rozwiązania zyskają na popularności?

Kolejne fale upałów zmuszają ludzi do chłodzenia pomieszczeń, w których mieszkają lub pracują. Najpopularniejszą metodą jest uruchamianie klimatyzacji. Nie jest to jednak metoda ani zdrowa, ani przyjazna środowisku. Niemniej na rynku są dostępne rozwiązania, które obniżą temperaturę w domu lub biurze w sposób tańszy, skuteczniejszy i bardziej ekologiczny niż tradycyjna klimatyzacja.

Pozytywne i negatywne skutki klimatyzacji

Klimatyzacja wpływa negatywnie na środowisko naturalne zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Wpływ pośredni to przede wszystkim zwiększone zużycie energii elektrycznej. Natomiast bezpośredni wpływ na środowisko wynika z właściwości cieczy chłodzącej wypełniającej klimatyzator. Dotychczas stosowano w tym celu substancje z grupy tzw. freonów. Obecnie obserwuje się jednak stopniową rezygnację z użycia freonów, które przyczyniają się do niszczenia warstwy ozonowej, na rzecz innych czynników roboczych.

Stosowanie klimatyzacji może mieć również pozytywny wpływ na środowisko, jeśli mamy do czynienia z nowoczesną instalacją funkcjonującą na zasadzie pompy ciepła. Dzięki temu działa ona jako instalacja grzewcza, tym samym redukując ilość energii wykorzystywanej do ogrzewania budynku.

Nocna wentylacja i klimatyzer

Najprostszą metodą na ochłodzenie powietrza w domu jest nocne chłodzenie z użyciem wentylacji. Jest to rozwiązanie rekomendowane zwłaszcza w przypadku znacznych nocnych spadków temperatury. Biorąc pod uwagę pojemność cieplną budynków, można w ten sposób obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 2-3 st. C w dniu następującym po nocy, podczas której zachodził proces nocnego chłodzenia. Innym, bardzo prostym sposobem jest montaż wiatraka pod sufitem (wymusza on wtedy ruch ciepłego unoszącego się do góry powietrza), na podłodze lub biurku.

Do wyboru są także metody oparte na wilgotności powietrza. Jedna z nich to użycie klimatyzera (nie mylić z klimatyzatorem), który służy do odparowywania wody z pomieszczenia. Kolejną jest zastosowanie solanki wykazującej silne działanie higroskopijne, czyli pochłaniającej wodę, a następnie rozpylenie w pomieszczeniu wody chłodnej.

Chłodzenie dzięki ciepłu

Jednym ze sposobów wytworzenia niewielkiego efektu chłodzącego jest zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła w wentylacji. Możemy z niego skorzystać, gdy mamy w domu wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną lub nawiewną. W tym przypadku można wykorzystać zarówno rurę do przepływu powietrza, jak i rurki z glikolem umieszczane w gruncie wraz z wymiennikiem powietrza w centrali wentylacyjnej. Do chłodzenia można też użyć chłodziarek absorpcyjnych i adsorpcyjnych, które do wytwarzania chłodu wykorzystują ciepło w pomieszczeniu. Technologia ta jest stosowana m.in. w lodówkach kempingowych na gaz i prąd.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Morawiecki: Rozwój elektromobilności wymaga większego wsparcia (05 lipca 2018)Michał Kurtyka od dziś w resorcie środowiska (04 lipca 2018)Pierwsze seminarium "Blockchain w Energetyce" na jesieni (03 lipca 2018)Czynniki rozwoju inwestycji kogeneracyjnych (02 lipca 2018)Bydgoszcz: Kolejna ławka solarna w mieście (29 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony