
Raport Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) potwierdza, ze samorządy wykazują coraz większe zainteresowanie inwestycjami w elektromobilność. Wynika z niego, że 40 proc. gmin w ciągu roku, a 47 proc. w ciągu trzech lat chce rozwinąć flotę samochodów elektrycznych wykorzystywanych w ramach wykonywania zadań publicznych.
W zakresie pojazdów publicznego transportu zbiorowego po ulicach wielu miast poruszają się już autobusy elektryczne. Samorządy - wynika z raportu - planują kolejne inwestycje w tym zakresie. 81 proc. gmin stwierdziło, że w ciągu trzech lat flota e-busów zostanie powiększona; co trzeci samorząd chce zakupić autobusy już w tym roku. Podobnie już w tym roku ponad połowa gmin objętych badaniem zamierza zainwestować w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych, a w perspektywie trzech lat - budowę punktów ładowania planuje 80 proc.
Czytaj też: Temat miesiąca - elektromobilność
Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada zobowiązania na JST. Już w 2022 roku gminy i powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców powinny posiadać we flocie użytkowanych pojazdów 10 proc. samochodów elektrycznych. Podobne wymogi dotyczą świadczenia usługi komunikacji miejskiej oraz innych zadań własnych gminy. Docelowo, co najmniej 30 proc. pojazdów będzie musiało być zero- lub niskoemisyjnych. Ponadto ustawa przewiduje rozwój infrastruktury ładowania EV. Nie jest to bezpośrednie zobowiązanie dla JST, ale wiąże się z udostepnianiem miejskiej przestrzeni dla takich inwestycji.
PSPA rozpoczęło drugą edycję szkoleń dla samorządów w zakresie elektromobilności. Do końca maja szkolenia odbędą się w 17 miastach.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
