Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. energetycznych Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Specjalista ds. modelowania hydraulicznego w Centrum Modelowania Powodziowego i Suszy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB

Rada ustaliła limity połowów na następne dwa lata

a+a-    Powrót       20 listopada 2018       Zrównoważony rozwój   

Rada uzgodniła(1) wczoraj całkowity dopuszczalny połów (TAC) i kwoty połowu niektórych ryb głębinowych w unijnych i międzynarodowych wodach północno-wschodniego Atlantyku na lata 2019 i 2020. Uzgodnienia dotyczą stad: rekinów głębinowych, pałasza czarnego, beryksa, buławika czarnego i morlesza bogara. Ponieważ gatunki głębinowe są wrażliwe na działalność człowieka i wymagają ochrony przed nadmierną eksploatacją, Rada postanowiła zmniejszyć całkowity dopuszczalny połów zdecydowanej większości stad.

- Trwałość stad oraz rentowność unijnego rybołówstwa to kluczowe kryteria w ustalaniu limitów połowowych. Dzisiaj [przyp. red. – 19 listopada br.] postanowiliśmy dokonać cięć w uprawnieniach do poławiania stad głębinowych na lata 2019 i 2020. Posłuży to ochronie środowiska morskiego i długofalowo pomoże naszemu rybołówstwu – powiedziała Elisabeth Köstinger, austriacka minister zrównoważonego rozwoju i turystyki, a zarazem przewodnicząca Rady.

Rada potwierdziła propozycję Komisji, by w najbliższych dwóch latach zwiększyć kwoty na morlesza bogara wokół Azorów i na buławika czarnego w wodach południowo-zachodnich w związku z pomyślnymi danymi naukowymi. Z uwagi na małą ilość poławianych ryb oraz na dane naukowe anulowano system TAC w odniesieniu do widlaka białego w północno-wschodnim Atlantyku, buławika czarnego w Morzu Północnym oraz pałasza czarnego w Morzu Północnym i cieśninie Skagerrak. Połowy gardłosza atlantyckiego pozostają zabronione.

Co dalej?

Po prawno-językowej kontroli tekstu porozumienie zostanie przekazane Radzie do ostatecznego przyjęcia bez uprzedniej dyskusji na jednym z najbliższych posiedzeń. Rozporządzenie będzie mieć zastosowanie od 1 stycznia 2019 r.

Źródło: www.consilium.europa.eu

Przypisy

1/ Więcej informacji na stronie internetowej Rady:
https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2018/11/19/deep-sea-fish-stocks-agreement-of-catch-limitations-over-2019-and-2020/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Sztuczna inteligencja szansą dla środowiska (01 lipca 2019)Monitorowanie bioróżnorodności za pomocą dźwięków (25 czerwca 2019)Katowice będą ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy (11 czerwca 2019)Spór o projekty aneksów do planów urządzenia lasu dla trzech nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej (28 maja 2019)Gdynia: Cztery ule stanęły na dachu magistratu (27 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony