Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Projektant instalacji elektrycznych IDE Projekt Sp. z o.o.
Smart Room Heating - aplikacja, która wspiera wydajność pomp ciepła firmy Glen Dimplex Polska

Radni za utworzeniem w Krakowie Klastra Energii

a+a-    Powrót       29 marca 2019       Energia   

Krakowscy radni chcą, by w mieście powstał Klaster Energii; umożliwi to gminie produkcję czystej i taniej energię na potrzeby własne i mieszkańców. Zobowiązali prezydenta, by w ciągu pół roku przedstawił Radzie Miasta analizę prawną, ekonomiczną i organizacyjną inwestycji.

Możliwość tworzenia klastrów dała samorządom ustawa o odnawialnych źródłach energii z lutego 2015 r. Od tamtej pory powstało ich w Polsce kilkadziesiąt.

Uchwała nie przesądza ostatecznego rozwiązania

Podjęta w środę uchwała ma charakter "kierunkowy" - nie przesądza jeszcze, jakie rozwiązania ostatecznie zostaną przyjęte.

- Klastry to szansa na energię tańszą i czystą. Zależy nam właśnie na tym, żeby w Krakowie była czystsza energia i żebyśmy mniej płacili za prąd. Taki klaster mógłby go produkować nie tylko dla spółek miejskich, ale i dla mieszkańców – mówił PAP Łukasz Gibała, szef klubu radnych "Kraków dla mieszkańców", który złożył projekt uchwały w sprawie Krakowskiego Klastra Energii.

- Dziś, jeśli ktoś jest osobą fizyczną i zakłada np. panele fotowoltaiczne na dachu, ma dużo gorsze warunki podłączenia do sieci energetycznej niż wtedy, gdy byłby klaster. W klastrze będziemy mieli różne bonusy finansowe i prawne, co sprawi, że wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych faktycznie będzie bardziej opłacalne – dodał Gibała.

Przyznał, że do tej pory klastry były tworzone w gminach mniejszych niż Kraków i dlatego dopiero po przedstawieniu przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego wyników analiz radni zdecydują, czy warto to zrobić.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że powołanie klastra będzie sprzyjać m.in. poprawie jakości powietrza, ochronie miasta przez wzrostem cen energii poprzez zwiększenie udziału lokalnych jej źródeł oraz obniżeniu cen zakupu energii dla wielu odbiorców, aktywizacji lokalnych przedsiębiorstw, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz zwiększeniu atrakcyjności Krakowa jako miejsca zamieszkania.

Rozwój energetyki rozproszonej

- Dostrzegamy potrzebę rozwoju energetyki rozproszonej za pomocą klastrów energii. Od 2017 r. Kraków prowadzi rozmowy w tej sprawie ze środowiskiem naukowym z Akademii Górniczo-Hutniczej - mówił PAP zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Andrzej Łazęcki. Dodał, że w najbliższym czasie sporządzona zostanie analiza, która wykaże, jakie dalsze kroki powinna podjąć gmina Kraków w tej sprawie. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Energy Week 2019 w warszawskiej SGH (29 marca 2019)Cztery gminy z dolnośląskiego tworzą nowy klaster energii (06 marca 2019)Zielony konserwatyzm Emilewicz (05 grudnia 2018)II konkurs dla klastrów energii rozstrzygnięty (09 listopada 2018)Turkowski Klaster Energii powiększa się (13 sierpnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony