Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska Eneris Surowce S.A.

Raport: przemysł wytwórczy i producenci żywności najbardziej wpływają na środowisko

a+a-    Powrót       06 lutego 2020       Zrównoważony rozwój   

Największy wpływ na środowisko mają przemysł wytwórczy i producenci żywności - wynika z raportu „Kierunki 2020. Zielona odpowiedzialność." 45 proc. dużych polskich firm przyznaje zarazem, że inicjatywy ekologiczne mogą przynieść korzyści finansowe.

Jak wynika z raportu DNB Bank Polska i PwC „Kierunki 2020. Zielona odpowiedzialność", 44 proc. respondentów przyznaje, że działania ekologiczne mogą przynieść wymierne korzyści finansowe. - Największą grupę stanowią przedsiębiorcy, którzy co prawda dostrzegają w działaniach prośrodowiskowych pewne korzyści wizerunkowe, ale ich zdaniem w krótkim okresie koszty przewyższają korzyści (47 proc. respondentów) - wskazano.

Dodano, że z badań wynika, iż pozytywny wpływ inicjatyw środowiskowych na wyniki finansowe przedsiębiorstw nie jest automatyczny, wymaga odpowiedniego zaplanowania działań i właściwego zarządzania przedsiębiorstwem.

W raporcie czytamy, że ponad 67 proc. największych firm w Polsce wdrożyło już inicjatywy mające zmniejszyć ich wpływ na środowisko, a 14,5 proc. ma to w planach. W 76 proc. przedsiębiorstw segreguje się śmieci, w 73 proc. używa energooszczędnych żarówek, a niemal połowa firm prowadzi akcje edukacyjne dla pracowników.

38 proc. respondentów oceniło, że przepisy prawa dotyczące środowiska powinny być ważnym bodźcem dla firm do podjęcia działań prośrodowiskowych. - Stosunkowo niska liczba wskazań może w tym przypadku sugerować, że wielu przedsiębiorców wprowadza swoje inicjatywy, wyprzedzając przepisy prawa, co oznacza, że poszukują oni w nich pewnego źródła przewagi rynkowej - ocenił wiceprezes PwC Polska Jacek Socha.

Według autorów raportu, 70 proc. słodkiej wody pobieranej bezzwrotnie z jezior i rzek trafia do firm działających w sektorze rolniczym i służy przede wszystkim do produkcji żywności. Dalsze 20 proc. całkowitego poboru jest używane do celów przemysłowych.

Branża farmaceutyczna emituje więcej gazów cieplarnianych niż samochodowa

Jak wskazali, branża farmaceutyczna emituje więcej gazów cieplarnianych niż branża samochodowa, różnica może sięgać nawet 55 proc., choć w powszechnej świadomości producenci leków nie są wiązani z wysoką emisyjnością. Dodali, że wpływ środowiskowy branży TMT (technologia, media, telekomunikacja), także rzadko przytaczanej przy omawianiu zagrożeń środowiska, również nie jest zerowy. Jednak największy wpływ na środowisko - jak podali - mają przemysł wytwórczy i producenci żywności. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Targi Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska w Ptak Warsaw Expo (20 lutego 2020)Inwestycje mixed-use – nowy trend w planowaniu nieruchomości i przestrzeni miejskich (17 lutego 2020)Warszawa: Recyklomaty zapełniają się w kilka godzin (13 lutego 2020)Skandynawski przepis na sukces rynku corporate PPA (11 lutego 2020)Targi biznesu odpowiedzialnego społecznie i środowiskowo (28 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony