Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Czy raport pokazujący indeks zagrożenia klimatycznego wpłynie na wynik COP25?

a+a-    Powrót       04 grudnia 2019       Powietrze i klimat   

Global Climate Risk Index jest swoistym rankingiem krajów pod względem narażenia na zmiany klimatu. Krajem najsilniej doświadczonym falą upałów i suszy w 2018 r. okazała się Japonia; Filipiny uplasowały się na drugim miejscu po uderzeniu cyklonów.

Dzisiaj opublikowano raport „Climate Risk Index 2020(1)”, wydawany corocznie przez Germanwatch, w którym ocenia się ryzyko związane ze zmianami klimatu. Na 183 analizowanych krajów Polska znalazła się na 41. miejscu w rankingu za rok 2018 oraz na 78. miejscu w podsumowaniu obejmującym dwie dekady (1999-2018). Miejsce 1. to najmocniej doświadczony kraj.

Z analizy wynika więc, że rosnące konsekwencje kryzysu klimatycznego uderzają we wszystkich, niezależnie od stopnia zamożności państwa.

Rozmiar strat

Raport donosi jednak, że patrząc na lata 1999-2018, kraje ubogie zostały wyjątkowo mocno doświadczone: siedem z dziesięciu krajów najbardziej dotkniętych w tym okresie to kraje rozwijające się o niskim lub niższym-średnim dochodzie na mieszkańca. Według danych z dwóch dekad, najbardziej ucierpiały Portoryko, Mjanma i Haiti. W ciągu ostatnich 20 lat na całym świecie prawie 500 000 ofiar śmiertelnych było bezpośrednio związanych z ponad 12 tysiącami ekstremalnych zjawisk pogodowych. Szkody ekonomiczne wyniosły około 3,54 bln USD (szacowane na podstawie parytetu siły nabywczej).

Zabójcze fale upałów

Fale upałów były jedną z głównych przyczyn szkód w 2018 roku. Spośród dziesięciu najbardziej dotkniętych krajów w ubiegłym roku Niemcy, Japonia i Indie cierpiały z powodu przedłużających się okresów upałów. Najnowsze badania naukowe potwierdziły ustalony od dawna związek między zmianami klimatycznymi a częstotliwością i dotkliwością ekstremalnych upałów. Na przykład w Europie wystąpienie okresów ekstremalnego gorąca jest obecnie nawet 100 razy bardziej prawdopodobne niż sto lat temu. Ponadto, ze względu na luki w danych, wpływ fal upałów na kontynent afrykański może być wciąż niedoszacowany.

Japonia w oku Cyklopa?

W ubiegłym roku Japonia została dotknięta trzema wyjątkowo silnymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Po pierwsze ulewami, które spowodowały gwałtowne powodzie i osuwanie się błota, zabijając ponad 200 osób i prowadząc do zniszczenia ponad 5 000 domów oraz ewakuacji 2,3 mln osób. Ogólnie rzecz biorąc, opady spowodowały szkody o wartości ponad 7 miliardów dolarów.

Od połowy lipca do końca sierpnia 2018 r. systemy wysokiego ciśnienia spowodowały poważną falę upałów, która doprowadziła do 138 ofiar śmiertelnych i ponad 70 000 osób wymagających hospitalizacji z powodu udarów cieplnych i wyczerpania cieplnego. W mieście Kumagaya odnotowano krajowy rekord temperatury (41,1°C).

Na domiar złego, we wrześniu kraj nawiedził tajfun Jebi - najbardziej intensywny tropikalny cyklon od 25 lat. Jebi pobił kilka rekordów historycznych dla długotrwałych wiatrów w Japonii, powodując straty gospodarcze w wysokości ponad 12 miliardów dolarów.

Co przyniesie COP25?

Od poniedziałku w Madrycie trwa 25. Konferencja Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, na której będą ważyły się losy światowej polityki klimatycznej.

- Szczyt klimatyczny musi zająć się dotychczasowym brakiem dodatkowego finansowania na rzecz klimatu, aby pomóc najuboższym ludziom i krajom w radzeniu sobie ze stratami i szkodami. Najbardziej dotykają ich skutki zmian klimatycznych, ponieważ brakuje im finansowych i technicznych możliwości radzenia sobie ze stratami i szkodami - podkreśla Laura Schaefer z Germanwatch. - COP25 musi zaowocować decyzją o regularnym określaniu potrzeb w zakresie wsparcia krajów podatnych na zagrożenia i zapewnienia odpowiednich środków finansowych na zaspokojenie tych potrzeb. Należy również wzmocnić wdrażanie adaptacji do zmian klimatycznych - dodaje.

Czy państwom uda się rozwiązać wciąż nierozstrzygnięte kwestie, dowiemy się wkrótce.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Raport dostępny jest pod adresem:
https://www.germanwatch.org/en/cri

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowy Zielony Ład – okręt flagowy UE wciąż zacumowany w porcie (06 grudnia 2019)VIII edycja programu GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii. Zgłoszenia tylko do 10 grudnia (05 grudnia 2019)Poprawione Krajowe Plany na rzecz Energii i Klimatu nadal poniżej oczekiwań Brukseli (05 grudnia 2019)Nowa-stara definicja odpadów zakaźnych (02 grudnia 2019)Parlament Europejski poparł Komisję von der Leyen (27 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony