Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Czy raport pokazujący indeks zagrożenia klimatycznego wpłynie na wynik COP25?

a+a-    Powrót       04 grudnia 2019       Powietrze i klimat   

Global Climate Risk Index jest swoistym rankingiem krajów pod względem narażenia na zmiany klimatu. Krajem najsilniej doświadczonym falą upałów i suszy w 2018 r. okazała się Japonia; Filipiny uplasowały się na drugim miejscu po uderzeniu cyklonów.

Dzisiaj opublikowano raport „Climate Risk Index 2020(1)”, wydawany corocznie przez Germanwatch, w którym ocenia się ryzyko związane ze zmianami klimatu. Na 183 analizowanych krajów Polska znalazła się na 41. miejscu w rankingu za rok 2018 oraz na 78. miejscu w podsumowaniu obejmującym dwie dekady (1999-2018). Miejsce 1. to najmocniej doświadczony kraj.

Z analizy wynika więc, że rosnące konsekwencje kryzysu klimatycznego uderzają we wszystkich, niezależnie od stopnia zamożności państwa.

Rozmiar strat

Raport donosi jednak, że patrząc na lata 1999-2018, kraje ubogie zostały wyjątkowo mocno doświadczone: siedem z dziesięciu krajów najbardziej dotkniętych w tym okresie to kraje rozwijające się o niskim lub niższym-średnim dochodzie na mieszkańca. Według danych z dwóch dekad, najbardziej ucierpiały Portoryko, Mjanma i Haiti. W ciągu ostatnich 20 lat na całym świecie prawie 500 000 ofiar śmiertelnych było bezpośrednio związanych z ponad 12 tysiącami ekstremalnych zjawisk pogodowych. Szkody ekonomiczne wyniosły około 3,54 bln USD (szacowane na podstawie parytetu siły nabywczej).

Zabójcze fale upałów

Fale upałów były jedną z głównych przyczyn szkód w 2018 roku. Spośród dziesięciu najbardziej dotkniętych krajów w ubiegłym roku Niemcy, Japonia i Indie cierpiały z powodu przedłużających się okresów upałów. Najnowsze badania naukowe potwierdziły ustalony od dawna związek między zmianami klimatycznymi a częstotliwością i dotkliwością ekstremalnych upałów. Na przykład w Europie wystąpienie okresów ekstremalnego gorąca jest obecnie nawet 100 razy bardziej prawdopodobne niż sto lat temu. Ponadto, ze względu na luki w danych, wpływ fal upałów na kontynent afrykański może być wciąż niedoszacowany.

Japonia w oku Cyklopa?

W ubiegłym roku Japonia została dotknięta trzema wyjątkowo silnymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Po pierwsze ulewami, które spowodowały gwałtowne powodzie i osuwanie się błota, zabijając ponad 200 osób i prowadząc do zniszczenia ponad 5 000 domów oraz ewakuacji 2,3 mln osób. Ogólnie rzecz biorąc, opady spowodowały szkody o wartości ponad 7 miliardów dolarów.

Od połowy lipca do końca sierpnia 2018 r. systemy wysokiego ciśnienia spowodowały poważną falę upałów, która doprowadziła do 138 ofiar śmiertelnych i ponad 70 000 osób wymagających hospitalizacji z powodu udarów cieplnych i wyczerpania cieplnego. W mieście Kumagaya odnotowano krajowy rekord temperatury (41,1°C).

Na domiar złego, we wrześniu kraj nawiedził tajfun Jebi - najbardziej intensywny tropikalny cyklon od 25 lat. Jebi pobił kilka rekordów historycznych dla długotrwałych wiatrów w Japonii, powodując straty gospodarcze w wysokości ponad 12 miliardów dolarów.

Co przyniesie COP25?

Od poniedziałku w Madrycie trwa 25. Konferencja Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, na której będą ważyły się losy światowej polityki klimatycznej.

- Szczyt klimatyczny musi zająć się dotychczasowym brakiem dodatkowego finansowania na rzecz klimatu, aby pomóc najuboższym ludziom i krajom w radzeniu sobie ze stratami i szkodami. Najbardziej dotykają ich skutki zmian klimatycznych, ponieważ brakuje im finansowych i technicznych możliwości radzenia sobie ze stratami i szkodami - podkreśla Laura Schaefer z Germanwatch. - COP25 musi zaowocować decyzją o regularnym określaniu potrzeb w zakresie wsparcia krajów podatnych na zagrożenia i zapewnienia odpowiednich środków finansowych na zaspokojenie tych potrzeb. Należy również wzmocnić wdrażanie adaptacji do zmian klimatycznych - dodaje.

Czy państwom uda się rozwiązać wciąż nierozstrzygnięte kwestie, dowiemy się wkrótce.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Raport dostępny jest pod adresem:
https://www.germanwatch.org/en/cri

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Finansowanie zrównoważone, czyli jakie? (07 kwietnia 2020)Energetyka odnawialna w walce z monopolem węglowym (06 kwietnia 2020)Nabór do Programu LIFE 2020 rozpoczęty. Jego budżet to 450 mln euro (06 kwietnia 2020)Statystyki sugerują, że przemysł jądrowy największy rozkwit może mieć już za sobą (03 kwietnia 2020)Marsz hologramów w Warszawie, czyli strajk klimatyczny online (03 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony