Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
02.03.2021 02 marca 2021

Kalkulacja dobrobytu gospodarczego uwzględniająca równowagę ekologiczną zamiast tradycyjnego PKB?

   Powrót       03 lutego 2021       Zrównoważony rozwój   

Według raportu sporządzonego na zlecenie brytyjskiego rządu(1), o 40 proc. spadły możliwości korzystania z zasobów naturalnych przez ludzi w stosunku do 1992 r. Twórcy raportu wskazują na destrukcyjny wpływ wzrostu gospodarczego na przyrodę.

600-stronnicowy raport powstawał przez dwa lata pod pieczą profesora ekonomii z uniwersytetu w Cambridge Parthy Dasgupty i międzynarodowego sztabu specjalistów z różnych dziedzin. Dokument odsłania niepożądane skutki wzrostu gospodarczego w aspektach ekonomicznych, społecznych i zdrowotnych, które mogą czekać ludzkość jeśli nie podejmie się zdecydowanych działań chroniących przyrodę.

David Attenborough we wstępie raportu zwraca uwagę, jak fundamentalna jest zależność człowieka od natury. - Dzięki niej mamy powietrze, którym oddychamy, jedzenie, które spożywamy. A jednak niszczymy ją tak bardzo, że wiele ekosystemów stoi na krawędzi upadku - wyjaśnia.

Według raportu, od 1992 r. światowy produkt narodowy brutto (PNB) per capita podwoił się, jednak korzyści, jakie ludzie czerpią z zasobów naturalnych zmniejszyły się o 40 proc. na głowę. - Co prawda przez ostatnie dziesięciolecia panował dobrobyt, jednak sposób, w jaki go osiągnęliśmy, był niszczycielski dla przyrody - konkludują autorzy.

Czytaj: Światowi przywódcy deklarują wzmocnienie ochrony bioróżnorodności. Czy to wystarczy?

Modele ekonomiczne oparte na wzroście nie uwzględniają korzyści, jakie płyną z bioróżnorodności

Z dokumentu wynika, że obecne modele ekonomiczne oparte na wzroście nie uwzględniają korzyści, jakie płyną z różnorodności biologicznej. Autorzy wobec tego wzywają do zastąpienia tradycyjnej rachunkowości wzrostu (produkt krajowy brutto PKB) kalkulacją dobrobytu gospodarczego, która uwzględnia równowagę ekologiczną. Jednak taka reorientacja wymagałaby zmian "napędzanych ambicją, koordynacją i wolą polityczną podobną a nawet wyższą od Planu Marshalla".

Twórcy raportu zaapelowali o przywrócenie zrównoważonej relacji człowieka z naturą, przypominając - na podstawie wyników wielu innych badań - ścisły związek między funkcjonowaniem różnorodności biologicznej a warunkami życia ludzkości, szczególnie w kwestiach zdrowotnych. - Masowe wymieranie gatunków osłabia produktywność, odporność i zdolność przystosowania się przyrody - stwierdzono w raporcie. Według twórców konsekwencje tego osłabienia kondycji planety już są widoczne, ich skutkiem jest m.in. pandemia COVID-19 i mogą być "zaledwie czubkiem góry lodowej" jeśli rozwój gospodarczy będzie postępował niezachwianie w obecnej formie. (PAP)

Przypisy

1/ Mowa o raporcie pt. The Economics of Biodiversity: The Dasgupta Review – Full Report. W wersji angielskiej jest on dostępny na stronie Uniwersytetu w Cambridge:
https://www.gov.uk/government/publications/final-report-the-economics-of-biodiversity-the-dasgupta-review

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Będą nowe partnerstwa europejskie (24 lutego 2021)Trwają zgłoszenia do 2. edycji Climate Leadership (16 lutego 2021)Praca z sensem: Teraz Środowisko oddaje głos zaangażowanym pracodawcom (12 lutego 2021)Prawo unijne ma wymagać od firm przestrzegania praw człowieka i norm środowiskowych (11 lutego 2021)Priorytety Komisji ENVE na 2021 rok (03 lutego 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony